Pochodzenie koronawirusa pozostaje zagadką. Nawet WHO przyznaje, że nie wie, skąd się wziął wirus odpowiedzialny za pandemię. Twierdzi wprawdzie, że to wirus odzwierzęcy, ale początkowa wersja, jakoby na targu w Wuhan "przeskoczył" na człowieka np. z nietoperza lub łuskowca, budzi coraz więcej wątpliwości.
Wielu ludzi twierdzi, że wirus pochodzi z targu w Wuhan, takiego zdania jest również australijski rząd, co mnie trochę zaskakuje, ale myślę, że po prostu próbują być dyplomatyczni i starają się nie podnosić tej dość przerażające możliwości, że tam naprawdę doszło do wypadku i wirus wyciekł z Instytutu Wirusologii w Wuhan – powiedział prof. Clive Hamilton.
Zobacz też: Koronawirus w Polsce. "Pacjent zero": bałem się, że wszyscy umrzemy
Profesor podkreśla, że pierwsi pacjenci z koronawirusem nie mieli nic wspólnego z targiem w Wuhan. Zaznacza, że dowodzą tego "wysokiej jakości badania".
Pomysł, że wszystko zaczęło się pod koniec grudnia na targu, zwyczajnie nie trzyma się kupy. Jedynym wiarygodnym wyjaśnieniem jest teraz to, że wyciekł z Instytut Wirusologii w Wuhan – przekonuje prof. Hamilton.
Laboratorium w Wuhan. Mówią o tym nawet Chińczycy
Australijski profesor przywołuje badania dwóch chińskich naukowców z uniwersytetów w Wuhan, którzy w lutym opublikowali krótką pracę na temat możliwych źródeł pandemii. Zwrócili w niej uwagę, że nietoperze, które są gospodarzami dla tego konkretnego koronawirusa, żyją w odległości 900 km od targu w Wuhan. Zaznaczyli też, że na targu nie handlowano nietoperzami i w ogóle nie są one jadane przez mieszkańców 11-milionowej metropolii.
Hipoteza, że ktoś się zaraził w laboratorium, wyszedł z niego i zaczął zarażać innych w Wuhan, jest bardzo wiarygodna – oświadczył prof. Hamilton.
Czytaj też: Wuhan ogarnął strach. Ludzie boją się mówić
"Niezwykle śmiercionośne" wirusy z laboratorium w Wuhan
Instytut Wirusologii jest oddalony od targu w Wuhan, na który padały i ciągle padają podejrzenia, o ok. 30 km. Jest jedynym laboratorium w Chinach o czwartym, najwyższym stopniu bezpieczeństwa biologicznego.
Jest dobry powód, dla którego Instytut Wirusologii w Wuhan jest jedynym w Chinach, który ma czwarty stopień bezpieczeństwa biologicznego. To dlatego, że zajmuje się najgroźniejszymi wirusami świata (…). Istnieje możliwość, aby niezwykle śmiercionośny wirus się stamtąd jakoś wydostał – oznajmił prof. Hamilton.
Kim jest profesor Clive Hamilton?
To profesor etyki publicznej na Uniwersytecie Charlesa Sturta w mieście Canberra. W 2009 r. został odznaczony Orderem Australii, najwyższym odznaczeniem państwowym w tym kraju. W latach 2012-2016 pracował dla rządowej agencji ds. zmian klimatycznych. Jest autorem poczytnych książek, w tym "Silent Invasion: China’s Influence in Australia".
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.