Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

To była tajemnica. USA nie próżnują. Udany test zabójczej broni

Stany Zjednoczone z powodzeniem przetestowały pocisk naddźwiękowy w połowie marca, ale utrzymywały to w tajemnicy, aby uniknąć eskalacji napięcia w kontaktach z Rosją — podaje CNN. Rakieta pokonała ponad 500 km w niecałe 5 minut.

To była tajemnica. USA nie próżnują. Udany test zabójczej broni
Samolot B-52. Z takiej maszyny wystrzelono pocisk naddźwiękowy. Zdjęcie archiwalne (Getty Images, 2020 Gotham)

Pocisk Hypersonic Air-Breathing Weapon Concept (HAWC) został wystrzelony z bombowca B-52 u zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych podczas pierwszego udanego testu wersji systemu Lockheed Martin. Jak powiedział urzędnik stacji CNN, rakietę testowano zaledwie kilka dni po tym, jak Rosja poinformowała, że ​​użyła własnego pocisku naddźwiękowego, atakując zachodnią Ukrainę.

Amerykanie nie chcieli prowokować Rosji

Informacje o teście były do tej pory ukrywane. W chwili testu prezydent Joe Biden przygotowywał się do wizyty w Europie, w tym w Polsce. Amerykańscy urzędnicy milczeli na temat testu naddźwiękowego przez dwa tygodnie, ponieważ "nie chcieli prowokować Kremla ani prezydenta Władimira Putina".

W rozmowie z CNN urzędnik nie przedstawił szczegółów na temat samego testu, ale zdradził, że pocisk pokonał prawie 500 km w niecałe 5 minut. Leciał na wysokości ponad 19 kilometrów. Poruszał się z prędkością około 6115 km na godzinę.

Odwołano test pocisku balistycznego

Sekretarz obrony Lloyd Austin powiedział, że nie uważa tego za "jakiś rodzaj zmiany gry" po tym, jak Rosjanie ogłosili wystrzelenie swojej rakiety. CNN zauważa, że Stany Zjednoczone są ostrożne, aby nie podejmować gwałtownych kroków i nie wygłaszać oświadczeń, które mogłyby niepotrzebnie eskalować napięcia między Waszyngtonem a Moskwą.

W piątek USA odwołały test międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) Minuteman III, aby uniknąć "błędnej interpretacji przez Rosję". Austin odroczył test już na początku marca, aby uniknąć wszelkich działań, które w tak wrażliwym momencie mogłyby zostać błędnie zinterpretowane przez Rosję.

Ponowny nacisk na broń naddźwiękową

Najnowszy test w USA jest drugim udanym testem pocisku HAWC i pierwszą wersją broni Lockheed Martin. We wrześniu ubiegłego roku Siły Powietrzne kraju przetestowały Raytheon HAWC, napędzany silnikiem firmy Northrop Grumman.

Zgodnie z komunikatem prasowym Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony (DARPA) test spełnił wszystkie podstawowe cele, w tym integrację i wypuszczenie pocisku, bezpieczne odłączenie się od samolotu startowego i sam lot.

Stany Zjednoczone ponownie położyły nacisk na broń naddźwiękową po udanych testach rosyjskich i chińskich w ostatnich miesiącach.

Zobacz także: Kontrowersyjna okładka "Newsweeka" z Dudą i Bidenem. Komentarz z rządu
Autor: BA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić