Przed kilkoma dniami naukowcy dokonali niesamowitego odkrycia w formacji skalnej Yu'anshan w prowincji Junnan w Chinach. Zdołali oni bowiem dotrzeć do liczącej ok. 500 mln lat skamieniałości larwy youti yuanshi, co z chińskiego oznacza połączenie słów larwa i prymitywny.
Kiedy marzyłem o skamielinie, którą najbardziej chciałbym odkryć, zawsze myślałem o larwie stawonoga, ponieważ to mógłby być przełom w zrozumienia ich ewolucji [...] Ale larwy są tak małe i delikatne, że szanse na znalezienie jednej skamieniałej są praktycznie zerowe — tak przynajmniej mi się wydawało— powiedział w cytowanym przez portal livescience.com oświadczeniu główny odkrywca Martin Smith, adiunkt paleontologii na Uniwersytecie w Durham w Wielkiej Brytanii.
To niewielkie odkrycie, zbliżone rozmiarem do ziarna piasku jest szczególnie istotne dla poznania historii ewolucji stawonogów. Pozwoli ono lepiej zrozumieć, jakie procesy spowodowały taki, a nie inny rozwój otaczających nas owadów czy krabów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Idealnie zachowany mózg larwy sprzed 500 mln lat
Naukowcy nie wiedzą, w jaki sposób tkanki miękkie zwierzęcia zdołały przetrwać w takim stanie przez tyle lat. Jest to o tyle zaskakujące odkrycie, że mimo 500 mln lat w idealnym stanie zachował się mózg larwy, pierwotny układ krążenia, w tym ślady nerwów obsługujących jej oczy i nerwy.
Wiedziałem już, że ta prosta, przypominająca robaka skamielina jest czymś wyjątkowym, ale kiedy zobaczyłem niesamowite struktury zachowane pod jego skórą, moja szczęka po prostu mi opadła — jak te skomplikowane cechy mogły uniknąć rozkładu i nadal istnieć, by zobaczyć je pół miliarda lat później? — powiedział Smith.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.