Ekipa paleontologów z Hiszpanii, Portugalii i Niemiec zaczęła prowadzić badania jeszcze w 2020 roku. W miejscowości Loarre, w prowincji Huesca w Hiszpanii odnaleźli ponad 100 jaj dinozaura, z czego duża część była zachowana w bardzo dobrym stanie.
Jaja dinozaura w doskonałym stanie
W obrębie stanowiska badaczy znaleziono kilka gniazd dinozaurów i każde zawierało jaja. Jest to jedno z największych takich skupisk w Europie.
Czytaj także: Krzysztof Kolumb nie odkrył Ameryki. Oni byli pierwsi
Wiek niektórych jaj jest szacowany na około 70 mln lat. Naukowcy uważają, że w niektórych jajach wciąż znajdują się dobrze zachowane embriony, które posłużą do przyszłych badań nad DNA dinozaurów.
Są kuliste i mają około 15 centymetrów średnicy. Są w optymalnym stanie zakonserwowania. Są także pogrupowane co sugeruje, że trafiliśmy na wiele gniazd - przekazują naukowcy z Universidad de Zaragoza.
Ze wstępnych badań wynika, że jaja należały do tytanozaurów, czyli grupy zauropodów żyjących od późnej jury do końca kredy. Były roślinożerne i zalicza się je do największych zwierząt, jakie istniały w dziejach Ziemi.
Oczekujemy, że w trakcie najbliższych badań uda nam się znaleźć embriony dinozaurów wewnątrz jaj - zapowiedział uczestnik badania, hiszpański paleontolog Miguel Moreno Azanza.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.