Badanie to, nazywane pomiarem dominicantes i communicantes, ma na celu określenie, ilu katolików regularnie bierze udział w nabożeństwach oraz ilu z nich przystępuje do sakramentu Eucharystii.
Archidiecezja warszawska przypomina, że w roku 2024 badanie odbędzie się dokładnie w niedzielę, 13 października.
Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, w 2022 roku dominicantes, czyli procent osób uczestniczących w mszach niedzielnych, wyniósł 29,5 proc. Wskaźnik communicantes, który odnosi się do przystępujących do komunii św., uplasował się na poziomie 13,9 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W porównaniu z rokiem 2021 oznacza to nieznaczny wzrost — wskaźnik dominicantes wzrósł o 1,2 punktu procentowego, natomiast communicantes o 1 punkt procentowy. W 2021 roku bowiem dominicantes wynosił 28,3 proc., a communicantes 12,9 proc.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza, odpowiedzialny za te badania, został założony w 1972 roku przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni) jako Zakład Socjologii Religii.
Jest to najstarszy w Polsce niezależny ośrodek naukowy zajmujący się badaniem religijności, katolicyzmu oraz jego społecznych kontekstów. Instytut współpracuje z Głównym Urzędem Statystycznym oraz innymi krajowymi ośrodkami badawczymi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.