Facebookowy profil Borem Lasem Wodą Bagnem, prowadzony przez leśnika Dawida Kontnego, wziął na tapet temat cisu pospolitego. Zauważono, że jest to "niewielkie drzewo iglaste (dorasta do 15m wysokości) o ciemnozielonych igłach rośnie dziko w lasach północnej i zachodniej części naszego kraju". Jednocześnie podkreślono, że często jest wykorzystywane także w nasadzeniach parkowych.
Jest drzewem wolnorosnącym i długowiecznym, spokojnie dożywają 1500 lat. Najstarszym drzewem w Polsce jest cis rosnący w Henrykowie Lubańskim (woj. dolnośląskie) liczący ponad 1270 lat. Z ciekawostek można również zaliczyć to, że wśród cisów wyróżniamy drzewa żeńskie i drzewa męskie - czytamy we wpisie.
Czerwone kuleczki (osnówka otaczająca nasionko) pojawiające się jesienią posiadają jedynie drzewa żeńskie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cis pospolity jest śmiertelnie niebezpieczny. Oto powód
Co sprawia, że cis pospolity jest śmiertelnie niebezpieczny? "Każda część tego drzewa (oprócz malutkiego czerwonego wyjątku, ale i nim niżej), zarówno igły, kora, czy nawet drewno, jest śmiertelnie trująca, bowiem w tkankach cisa występuje toksyna zwana taksyną" - czytamy w facebookowym wpisie.
Substancja po spożyciu działa na układ pokarmowy, oddechowy, nerwowy ale przede wszystkim krwionośny. Oprócz wymiotów i biegunki, typowymi objawami są zawroty głowy, krwiomocz, kołatanie serca, naprzemienny spadek i nagły wzrost ciśnienia krwi - wskazano.
Podkreślono poza tym, że "ostatecznie śmierć następuje wskutek paraliżu mięśni oddechowych oraz powolnego wygaszania pracy serca, co jest niezwykle bolesną formą opuszczenia tego łezpadołu".
Co ciekawe, zatruty i sparaliżowany człowiek zachowuje najprawdopodobniej pełną świadomość do ostatnich swoich chwil. Przyjmuje się, że dawka śmiertelną dla dorosłej osoby to zaledwie 50-100 cisowych igiełek. Bez pomocy medycznej zgon w męczarniach następuje po upływie od pół do 24 godzin - zauważono.
Taksyna silnie działa również na konie. Mówi się, że zaledwie dwa nasiona mogą powalić zdrowego ogiera.
Jedyną częścią drzewa, która nie posiada śmiertelnej trucizny, jest czerwona osnówka okalająca ciemne nasionko, widoczna na fotografii - podkreśla autor Borem Lasem Wodą Bagnem.