Prace nad budową bariery fizycznej na granicy polsko-białoruskiej trwały od stycznia br. W ubiegłym tygodniu zakończyły się prace nad pierwszym odcinkiem bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej, który liczy 21 km. Do tego odcinka wykorzystano 42 km kabli detekcyjnych, 232 kamery dzienno-nocne, 67 kamer termowizyjnych umieszczonych na słupach kamerowych, których zainstalowano na tym odcinku 277.
Działa również Centrum Nadzoru w Białymstoku. Jak relacjonuje Straż Graniczna, w najbliższych dniach będą odebrane kolejne odcinki elektronicznej bariery.
To właśnie zapora elektroniczna i zapora inżynieryjna stanowią niesłychanie istotne instrumenty do skutecznego przeciwdziałania nielegalnej migracji, motywowanej względami politycznymi, której celem jest destabilizacja sytuacji w regionie – podkreślił minister MSWiA Mariusz Kamiński w trakcie briefingu na granicy polsko-białoruskiej. – Jestem przekonany, że będzie to najbezpieczniejsza granica unijna, najlepiej zabezpieczona. Potwierdzają to wizyty delegacji, które są pełne uznania dla polskiej Straży Granicznej – dodał minister.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Kontrole w polskich domach. Sprawdź, jak uniknąć kary
Strażnicy pokazali, co dzieje się na granicy
Strażnicy graniczni informują na Twitterze, że grupy cudzoziemców codziennie podchodzą pod barierę, aby spróbować ją sforsować. "Służby białoruskie nieustannie wspierają migrantów, szczególnie w zakresie ułatwiania im pokonywania zabezpieczeń granicznych oraz przewozu w rejon granicy" - przekazali strażnicy kilka dni temu. Na dowód strażnicy opublikowanie krótkie nagranie z granicy.
Kierowani przez służby białoruskie szukają miejsc, aby przekroczyć granicę. Gdy widzą nadchodzące polskie patrole wycofują się na Białoruś. Bariera to skuteczne wsparcie funkcjonariuszy SG w ochronie granicy Polski - informuje SG na Twitterze.
Tylko od początku listopada br. Straż Graniczna odnotowała już ponad 1400 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Wśród cudzoziemców najczęściej są to obywatele: Syrii, Sri Lanki, Turcji, Iraku, Afganistanu, Iranu, Kamerunu, Kuby i Egiptu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.