Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował raport o praktykach religijnych w 2021 roku. Jak wynika z danych w archidiecezji wrocławskiej działa 296 parafii, z tego 35 zakonnych. Posługuje w nich 592 księży. W seminarium wrocławskim uczy się 42 kleryków.
Wskaźnik dominicantes oblicza się jako odsetek katolików uczęszczających na niedzielną Eucharystię w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. W archidiecezji wrocławskiej ten wskaźnik osiągnął 22,5 proc., czyli ok. co piąty katolik na terenie diecezji chodzi co niedzielę na mszę świętą. Okazuje się, że to poniżej średniej krajowej, która wynosi 28,3 proc.
Drugi wskaźnik communicantes określa liczbę wiernych przyjmujących komunię św. podczas niedzielnej mszy św. w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. W archidiecezji wrocławskiej to 11 proc. Średnia krajowa wynosi 12,9 proc.
Czytaj także: Wchodziła do mieszkań Polaków. Mówiła, że jest z ZUS
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dla porównania w 2019 roku w archidiecezji wrocławskiej liczba wiernych chodzących do kościoła wynosiła 30,6, proc., a liczba przyjmujących komunię 14,7 proc.
Niebezpieczne jest wyciąganie wniosków na podstawie samych statystyk. Owszem mówią one o pewnych trendach, jednak bez uwzględnienia kontekstu mogą prowadzić do błędnych wniosków. Uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii to nie jedyny "miernik" religijności danej grupy osób, a tak często te dane są traktowane. Aby mieć pełny obraz należałoby zbadać m.in. na ile praktykujący utożsamiają się z nauczaniem moralnym Kościoła, jak często się modlą, w jaki sposób praktykują miłosierdzie chrześcijańskie, czy na ile wierzą w dogmaty podawane przez Kościół - tłumaczy ks. dr. hab. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej cytowany przez "Gazetę Wrocławską".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.