Zmiana klimatu to największe globalne zagrożenie dla zdrowia, przed którym stoi świat w XXI wieku, ale jest to również największa szansa na przedefiniowanie społecznych i środowiskowych uwarunkowań zdrowia. Już kilka lat temu kraje zobowiązały się do ograniczenia globalnego ocieplenia do "znacznie poniżej 2°C" w ramach przełomowego porozumienia paryskiego.
W prestiżowym czasopiśmie medycznym The Lancet, naukowcy przedstawiają wpływ globalnego ocieplenia na życie ludzi, szczególnie emerytów, powyżej 65 roku życia. Najnowsze dane są alarmujące.
Wysokie temperatury spowodowały wzrost zgonów u takich osób aż o 50 procent. Narażeni są nie tylko emeryci, ale także najmłodsze dzieci czy najbiedniejsze społeczności, które nie mają dostępu do nowoczesnej medycyny.
Wyższe temperatury spowodowały zwiększone odwodnienie i utratę funkcji nerek, nowotwory dermatologiczne, infekcje tropikalne, niekorzystne skutki dla zdrowia psychicznego, powikłania ciąży czy różne alergie - czytamy w The Lancet.
Warto zmienić życie dla planety
Każdy z nas może zatroszczyć się o ochronę własnej planety. Warto wprowadzić kilka małych, ale ważnych zmian do swojego życia: oszczędzać wodę, papier czy wybierać transport bardziej przyjazny środowisku.
Na wyższym szczeblu sytuacja wymaga działań przede wszystkim bogatych krajów. Najbliższa konferencja klimatyczna ma odbyć się w listopadzie w Glasgow.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.