Choć to, co jest rzadkością nazywamy "białym krukiem", równie dobrze moglibyśmy nazywać "białym szpakiem". Wszystko za sprawą szpaka balijskiego - jednego z najrzadszych ptaków na świecie. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody IUCN ocenia liczebność dzikiej populacji na maksymalnie ok. 50 osobników.
Z tych żyjących w niewoli z kolei, dwójka mieszka w płockim ZOO. 11-letni samiec i 2-letnia samica w tym roku postanowili się rozmnożyć. Szpaki brazylijskie mieszkają tam od 2000 roku, to pierwsza para od tylu lat, która postanowiła się tam rozmnażać.
ZOO informuje, że pisklę ma się dobrze. Jest w najlepszych rękach, a o tym, że rozwija się jak należy, może świadczyć jego wilczy apetyt. Na jego ciele powoli pojawiają się piórka, jednak by obejrzeć malucha, trzeba będzie trochę poczekać.
Ponieważ nasz maluch jest jeszcze dosyć lękliwy i dopiero uczy się życia, na czas odchowu jego ekspozycja w Pawilonie Ptaków jest nieczynna. Jak tylko pisklę nauczy się latać, z powrotem udostępnimy wolierę dla zwiedzających - informuje ZOO w Płocku.
Szpaki balijskie, jak nazwa wskazuje, mieszkają w lasach Bali. Niszczenie naturalnego środowiska w połączeniu z odłowem dla celów kolekcjonerskich doprowadziły ten piękny gatunek do skraju zagłady. Mieszkańcy tej części Azji wierzą, że ptak ten przynosi szczęście i odgania złe duchy.