Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 

To miała być odpowiedź Rosji. Przyznają: Krytyczne opóźnienia

To są złe wiadomości dla Władimira Putina. Synchrotron SKIF w pobliżu Nowosybirska, który miał być odpowiedzią Rosji na zderzacz hadronów, prawdopodobnie nie zostanie oddany w 2024 roku.

To miała być odpowiedź Rosji. Przyznają: Krytyczne opóźnienia
Wielki Zderzacz Hadronów w Szwajcarii ((CERN))

Początkowo minister nauki twierdził, że sankcje nie powstrzymały rozwoju nauki w Rosji. Według Walerego Falkowa, żaden z planów, które pierwotnie leżały na początku krajowego projektu "Nauka i uniwersytety", nie został wstrzymany.

Minister powiedział, że w 2024 roku planują uruchomienie w Nowosybirsku kolejnego projektu MegaScience: synchrotronu nowej generacji, nazwanego syberyjskim pierścieniowym źródłem fotonów (SKIF).

To wszystko jest bardzo skomplikowane, nie tylko pod względem zaprojektowania, ale także zbudowania. To duże projekty naukowe i wymagają dość poważnej współpracy, ale oddamy go w 2024 roku - powiedział.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Kilometrówki" Czarneckiego. "Mam nadzieję, że nie kupił pan kabrioletu"

Rzeczywistość okazała się jednak zgoła odmienna. Jak podkreśla The Moscow Times, Irina Manujlowa, wicegubernatorka regionu Nowosybirska, w poniedziałek 10 czerwca oświadczyła, że realizacja projektu o wartości prawie 50 mld rubli (około 2,3 mld zł) może "krytycznie opóźnić się w realizacji".

Prace przebiegają zgodnie z planem, ale harmonogram jest bardzo napięty, a obecnie opóźnienia w realizacji harmonogramu mogą stać się krytyczne. Dlatego też zainteresowanie tym obiektem ze wszystkich stron, w tym ze strony organów nadzoru, jest rzeczywiście bardzo bliskie - powiedziała Manujlowa.

W rozmowie z TASS wyjaśniła, że ​​od 1 listopada planowane jest rozpoczęcie montażu pierścienia akumulacyjnego przy instalacji.

Dzisiaj importujemy sprzęt, który został wyprodukowany na terenie zakładu w Instytucie Fizyki Jądrowej (INP) SB RAS, wyprodukowany przez naszych partnerów z obwodów tomskiego i woroneskiego - wyjaśniła wicegubernator.

Według Iriny Manuilovej, w ciągu ostatniego roku ponad 17 miliardów rubli wydano na realizację projektu SKIF. Połowę tej kwoty przeznaczono na produkcję sprzętu.

Putin chciał dorównać Genewie

Projekt Putina miał być odpowiedzią na Wielki Zderzacz Hadronów w Genewie. To urządzenie o długości 27 kilometrów, które posłużyło naukowcom do odkrycia cząstki bozonu Higgsa. Jest ona uważana - wraz z powiązanym z nią polem energetycznym - za kluczową dla powstania wszechświata po Wielkim Wybuchu 13,7 mld lat temu.

Naukowcy z CERN poinformowali dwa lata temu, że dzięki LHC zaobserwowali nowy rodzaj "pentakwarka" oraz pierwszą w historii parę "tetrakwarków". Kwarki to cząstki, które zwykle łączą się w grupy po dwa lub trzy. Tworzą hadrony, takie jak protony i neutrony, z których z kolei składają się jądra atomowe.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Zmiany w rosyjskiej armii. Generał zgrupowania "Południe" zdymisjonowany
Tak skakali Polacy w Lillehammer. Wyniki nasuwają wnioski
Brutalnie pobili dwie osoby w Skorzęcinie. Policja publikuje ich wizerunki
Dotarli do sąsiadów Karola Nawrockiego. Tak o nim mówią na osiedlu
Listy egzekucyjne Rosji. Ukraińscy nauczyciele i duchowni wśród celów
Opolskie: w bazach ZUS coraz mniej Ukraińców. Przybywa natomiast Kolumbijczyków
ISW: rosyjski atak Oriesznikiem miał przestraszyć Zachód i Ukrainę
Nie będzie szybkiej kolei na linii Poznań-Berlin? "Niemcy nie są zainteresowani"
14-letnia Natalia nie żyje. Żałoba po tragicznym wypadku w Parszowie
Ponad połowa Polaków w ostatnich latach odwiedziła jarmark świąteczny
Auto wpadło do rzeki. Dwulatka i mężczyźni w środku. Horror w Starachowicach
Miasto bez mostów, ludzie bez domów. Stronie Śląskie wciąż w potrzasku po powodzi
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić