Londyn zajął pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zakorkowanych miast Europy w 2024 roku, jak wynika z raportu firmy analitycznej Inrix, specjalizującej się w transporcie.
Jak podaje PAP, kierowcy w stolicy Wielkiej Brytanii spędzili średnio 101 godzin w korkach, co oznacza wzrost o 2 proc. w porównaniu z 2023 rokiem, kiedy to czas ten wynosił 99 godzin. W 2022 roku kierowcy utknęli na drogach na 97 godzin.
Czytaj także: Cenowe rekordy we Włoszech. Już nie tylko masło
W najnowszym rankingu, oprócz Londynu, na podium znalazły się również Paryż z 97 godzinami spędzonymi w korkach oraz Dublin, gdzie kierowcy stali w zatorach przez 81 godzin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warszawa zajęła szóste miejsce z wynikiem 70 godzin. Nie tylko Londyn, ale także inne miasta europejskie doświadczają problemów z korkami. Paryż i Dublin również znalazły się na szczycie rankingu najbardziej zakorkowanych miast w Europie. W Warszawie kierowcy spędzają średnio 173 godziny rocznie w korkach, co plasuje ją wysoko na liście.
To najbardziej zakorkowane miasto w Europie. Piszą o Polsce. Podano szczegóły
A40 Westway, trasa łącząca dzielnice Paddington i North Kensington w Londynie, została uznana za najbardziej zakorkowaną w Wielkiej Brytanii. Największe zatory na tej trasie występowały w godzinach 17-18.
Inrix wskazuje, że problemy z korkami w Londynie wynikają z dużej koncentracji ludności na niewielkiej powierzchni oraz intensywnej aktywności zawodowej i gospodarczej mieszkańców.
Brytyjska gazeta "The Guardian" przypomina, że Londyn od dawna jest znany z zatłoczonych ulic. Już w 1938 roku Evelyn Waugh w powieści "Scoop" opisał plac Piccadilly Circus jako "nieruchomy jak fotografia" z powodu ciągłych zatorów drogowych.
Czytaj także: 3 mln zł za kamienicę. Leży w urokliwym miejscu
Globalne analizy z raportu Inrix pokazują, że Warszawa i Kraków również znajdują się wśród miast o najwyższym poziomie zatorów drogowych. Warszawa zajmuje 21. miejsce, a Kraków 79., z odpowiednio 173 i 125 godzinami spędzonymi w korkach rocznie, co podkreśla globalne wyzwanie, jakim są zatory drogowe.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.