Ulica Samborska nie ma żadnego numeru, ale ma za to tablicę informacyjną. Czytamy w niej, że droga ta została wytyczona w 1770 roku. Nazwa ulicy pochodzi od nazwiska rodziny Samborskich - warszawskich mieszczan, którzy byli właścicielami okolicznych ziemi.
Najkrótsza ulica w Polsce
Wcześniej cały ten obszar na terenie Nowego Miasta określano jako "grunty Samborskich". Ta ulica nigdy nie była znacząca, ale przeszła przez ważne wydarzenia historyczne.
Od samego początku Samborska nie była przejezdna i przegradzały ją parkany prywatnych posesji. W pewnym momencie ogrodzenie rozebrali i ulica zaczęła prowadzić w dół do Wisły, gdzie można było trafić na prywatną plażę braci Kozłowskich.
Ulicą Samborską przechadzał się Chopin
W 19. wieku Nowe Miasto, gdzie znajduje się ulica, było biedną dzielnicą. W okolicy znajdował się m.in. szpital założony przez ród Mazowieckich. W 1821 roku w jego miejscu powstał Dom Schronienia Starców.
Z ulicą mogły być związane i znane postacie. Według jednej z legend ulicą często przechadzał się młody Fryderyk Chopin. Wówczas student Szkoły Głównej Muzyki właśnie tutaj miał wpaść na pomysł skomponowania walca, ale utwór miał być krótki, jak ta ulica. Podobno w ten sposób powstał Walc Minutowy Des-Dur.
Czytaj także: Pamiętasz, jak się żyło za Gierka? Sprawdź się
Ulica Samborska w Warszawie była niewidoczna i zamknięta
W okresie międzywojennym przy Samborskiej istniała Fabryka dzwonów i odlewów metalowych A. Zwolińskiego. A w okresie Powstania Warszawskiego tuż obok, przy skrzyżowaniu Samborskiej i Przyrynek stała barykada.
Przez wiele lat ulica była niedostępna, praktycznie niewidoczna, zarośnięta i zamknięta bramą. Jednak w 2010 roku władze dzielnicy Śródmieście postanowili ją wyremontować i otworzyć dla przechodniów.