Choć dziś czosnek niedźwiedzi ceniony jest przede wszystkim za walory smakowe i prozdrowotne właściwości, w dawnych czasach miał pomagać odpędzać złe moce. Stąd potoczna nazwa rośliny "cebula czarownic". Czosnek niedźwiedzi występuje w naszym kraju naturalnie. Znaleźć go można na leśnych polanach m.in. w Bieszczadach i Sudetach. Jednak zbieranie go w tych miejscach nie jest dobrym pomysłem, bo roślina objęta jest częściową ochroną. Do tego niezwykle łatwo jest pomylić go z trującą konwalią majową.
Czosnek niedźwiedzi można uprawiać w przydomowym ogródku, dzięki czemu unikniemy niebezpiecznej dla zdrowia pomyłki. Jak podaje portal Zielona Interia, najlepszym okresem na sadzenie "cebuli czarownic" jest właśnie jesień. Najlepiej zrobić to przed przymrozkami. Cebulkę umieszczamy na głębokości do 10 cm, w odległości 25-30 cm od siebie. Interia wskazuje, że dzięki temu roślina będzie miała wówczas wystarczająco dużo miejsca, żeby "wykształcić dorodne kępy".
Interia podkreśla, że czosnek niedźwiedzi preferuje glebę żyzną, o lekko kwaśnym odczynie. Roślina nie znosi zbyt dobrze nasłonecznienia, dlatego najlepiej zasadzić ją na stanowisku zacienionym, w pobliżu krzewów i drzew. Wybierając miejsce do wsadzenia cebulek czosnku niedźwiedziego, zadbajmy o to, żeby gleba nie była zbyt wilgotna. Zbyt duża ilość wody w ziemi może doprowadzić do gnicia cebulek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Właściwości prozdrowotne czosnku niedźwiedziego
Czosnek niedźwiedzi ceniony jest za swoje właściwości prozdrowotne. Jak wskazuje serwis Poradnik Zdrowie, wykazuje działanie podobne do antybiotyków, zabijając bakterie chorobotwórcze, nie niszcząc przy tym naturalnej flory bakteryjnej naszych jelit. Stymuluje także produkcję immunoglobulin, które mobilizują nasz układ odpornościowy do walki.
Czosnek niedźwiedzi zawiera przeciwutleniacze, wykazując działanie antyrakowe. Jego spożywanie podniesie poziom "dobrego cholesterolu", redukując ilość tego złego. Dzięki temu możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy, udaru, zawału serca, czy choroby wieńcowej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.