Zielona kometa między 1 a 2 lutego będzie znajdowała się najbliżej Ziemi. Kometa C/2022 E3 (ZTF), zwana także "zieloną" przez kolor swojej niezwykłej poświaty, jest widoczna przez lornetki, teleskopy, a w niektórych miejscach na Ziemi także gołym okiem. Bezchmurne niebo odgrywa bardzo ważną rolę podczas poszukiwania tego niecodziennego zjawiska.
Blask komety, którą najprawdopodobniej mogli podziwiać również neandertalczycy, wyniesie ok. 5-6 magnitudo, czyli jednostki wielkości gwiazdowej służącej do wyrażenia wartości natężenia światła. Oznacza to, że w niektórych miejscach na Ziemi, również w Polsce, może być widoczna gołym okiem. Są jednak pewne warunki i wymagania, dzięki którym uda się zaobserwować to zjawisko.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zielona kometa nad Polską. Jak zobaczyć zieloną kometę?
Zielona kometa została odkryta 2 marca 2022 roku przez Bryce’a Bolina oraz Franka Masci’ego, którzy wykorzystali do tego teleskop kalifornijskiego Obserwatorium Palomar. Kometę odkryto w ramach przeglądu nieba Zwicky Transient Facility (ZTF). Jak udało się ustalić, ten nadzwyczajny obiekt jest złożony z lodu, zamrożonych gazów, pyłu oraz skał. Dlatego przyjmuje zieloną aurę i mówimy o "zielonej komecie".
Co zrobić, by zobaczyć zieloną kometę? Przede wszystkim należy udać się w miejsce, gdzie żadne światło nie będzie zakłócało nocnego nieba. Musi być bardzo ciemno. Kolejnym warunkiem jest bezchmurna pogoda, co niestety obecnie w niektórych miejscach w Polsce jest niewykonalne. Jeśli jednak uda nam się dotrzeć w odosobnione miejsce z czystym nocnym niebem, możemy rozpocząć poszukiwania.
Eksperci podają, że zieloną kometę będzie można obserwować nawet przez dziesięć dni lutego, jednak w pierwszych będzie ona najbliżej Ziemi, a co za tym idzie, zaświeci najjaśniej, co ułatwi obserwację. Aby ją zauważyć warto skierować wzrok, lornetkę lub teleskop w stronę Marsa. To dobry punkt orientacyjny. - Kometa znajduje się na północy naszego nieba, obecnie blisko Gwiazdy Polarnej, gwiazdy biegunowej dokładnie na północ - powiedział brytyjskiemu "The Guardian" Jake Foster, astronom z Królewskiego Obserwatorium.
Kometę najlepiej oglądać po północy, kiedy osiąga najwyższy punkt na niebie. W nadchodzących tygodniach przesunie się na znaczną odległość po niebie z nocy na noc, kierując się w stronę gwiazdozbioru Byka.
Istnieje wiele aplikacji, które pomagają zorientować się w nocnej przestrzeni nieba, pokazują gwiazdy i planety. Jedną nich jest Sky Map, Solar Walk, Sky Safari czy Sky Live.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.