Członkom stowarzyszenia Wildlife Conservation Society (WCS), opiekującym się dzikimi zwierzętami w górach Mbe w południowej Nigerii, pierwszy raz od lat udało się trafić na dowód, że ten najrzadszy podgatunek wielkich małp wciąż się rozmnaża.
Goryle zostały uchwycone przez fotopułapkę ustawioną przez WCS. Jak mówią członkowie stowarzyszenia, zdjęcia goryli rzecznych z młodymi bardzo ich cieszą, bo pokazują, że ten krytycznie zagrożony podgatunek goryla ma szanse na zwiększenie swojej liczebności.
Goryle rzeczne (zwane też gorylami cross river) żyją na pograniczu Nigerii i Kamerunu. Charakteryzują się drobniejszą budową niż ich krewni. Mają też jaśniejszą sierść oraz bardziej wydłużone ramiona.
Czytaj także:
Najrzadsza małpa człekokształtna na świecie
Według organizacji WWF goryle rzeczne są najrzadszymi przedstawicielami małp człekokształtnych, a ich liczba oscyluje wokół 300. Przez lata były ofiarami polowań ze strony lokalnych kłusowników, przez co są bardzo lękliwe wobec ludzi. Ostatni raz jakiegokolwiek przedstawiciela tych naczelnych sfotografowano w 2012 roku, a małe gorylątka - jeszcze dawniej.
Radość wyrażają też miejscowi mieszkańcy, którzy współpracują z WCS w ochronie małp. CNN cytuje Gabriela Ochę, wodza wioski Kanyang leżącej w górach Mbe, który wskazuje, że zdjęcia młodych goryli są świadectwem skuteczności ich wysiłków.
Bardzo się cieszę, widząc zdjęcia, które pokazują, że w naszych lasach mieszka tak wiele dzieci goryli rzecznych - mówił Ocha.
Zobacz także: Kierowca nakarmił małpę. Nagranie z Arabii Saudyjskiej
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.