Papież Franciszek skończył właśnie 85 lat, co czyni go jednym z najdłużej żyjących biskupów rzymskich. Grudzień to dla Franciszka wyjątkowy miesiąc - nie dalej jak w ubiegły poniedziałek Ojciec Święty obchodził 52. rocznicę święceń kapłańskich.
Katolicy na całym świecie świętują ten specjalny dzień razem z papieżem. Media i serwisy społecznościowe zalewa fala życzeń dla Ojca Świętego i wspomnień z nim związanych.
Papież Franciszek w młodości
Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie jako syn ubogich włoskich imigrantów. W sieci można znaleźć kilka zdjęć z młodości papieża. Na jednym z najwcześniejszych przyszły Ojciec Święty ma 11 lat.
Bergoglio ukończył szkołę techniczną jako technik chemik, zanim rozpoczął naukę w Diecezjalnym Seminarium Duchownym w Villa Devoto. W marcu 1958 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego.
W latach 1964–1965 był nauczycielem literatury i psychologii w Colegio de la Inmaculada Concepción w Santa Fe, zaś w 1966 r. w Colegio del Salvador w Buenos Aires. Z tego też okresu pochodzi poniższe zdjęcie. Bergoglio ma na nim 30 lat.
Przyjął święcenia kapłańskie 13 grudnia 1969 z rąk arcybiskupa Ramóna José Castellano. Po złożeniu ślubów wieczystych w latach 1973–1979 był prowincjałem jezuitów w Argentynie. W 1973 roku zaczęto określać go "głową argentyńskiego kościoła". Wtedy przyszłemu papieżowi zrobiono poniższe zdjęcie, pochodzące z 1973 r.
20 maja 1992 został wybrany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym Buenos Aires i biskupem tytularnym Auca. W lutym 2001 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera San Roberto Bellarmino. Moment ten został uwieczniony na poniższej fotografii.
13 marca 2013 podczas drugiego dnia konklawe, zwołanego w związku z rezygnacją papieża Benedykta XVI, w piątym głosowaniu został wybrany na nowego papieża. Wybór imienia związany był z chęcią zajęcia się problemami biednych, na wzór św. Franciszka z Asyżu.
Czytaj także: Nowe prawo w Kościele. Chodzi m.in. o pedofilię
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.