Badanie zostało przeprowadzone przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie raport nie dostarczy dobrych wieści, ale pojawią się w nim "przebłyski optymizmu". Eksperci ds. środowiska uważają, że będzie to "poważny sygnał alarmowy" dla rządów, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
Raport klimatyczny IPCC
Ostatni raz IPCC przyjrzało się globalnemu ociepleniu w 2013 r. – a naukowcy uważają, że od tego czasu wiele się zmieniło. W ostatnich latach świat doświadczył rekordowych temperatur, szalejących pożarów i niszczycielskich powodzi. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił też rozwój nauki, dzięki czemu skuteczniej można ocenić zagrożenia związane ze zmianami klimatu.
Nasze modele stały się lepsze, mamy lepsze zrozumienie fizyki, chemii i biologii, dzięki czemu są one w stanie symulować i prognozować przyszłe zmiany temperatury i zmiany opadów znacznie lepiej niż wcześniej – powiedział dr Stephen Cornelius z WWF, cytowany przez BBC.
Czytaj także: Turyści niszczą planetę. Ekspertka alarmuje
Raport pokaże m.in. że części negatywnych dla klimatu skutków działalności człowieka nie będzie można cofnąć przez setki, a może nawet tysiące lat. Panel przestudiował artykuły pokazujące, że poziom morza będzie nadal rósł przez setki lub tysiące lat z powodu ciepła już uwięzionego w głębi oceanu.
Badania potwierdzają jednak, że jeśli politycy będą starać się utrzymać wzrost temperatury na świecie na poziomie 1,5 st. C, nadal można uniknąć najgorszej katastrofy. Jak dotąd globalne temperatury wzrosły o 1,2 st. C od czasu epoki przedprzemysłowej.
Ponieważ świat doświadczył w ostatnich miesiącach serii niszczycielskich pożarów i powodzi, które związane ze zmianami klimatycznymi, raport będzie również zawierał nowy rozdział łączący ekstremalne zjawiska pogodowe z rosnącymi temperaturami.
Międzynarodowy szczyt klimatyczny
Ustalenia IPCC - które zostaną szczegółowo ujawnione na konferencji prasowej o godzinie 09:00 czasu BST (10:00 czas środkowoeuropejskiego) - zostaną również wykorzystane podczas dużego szczytu międzynarodowego ONZ zorganizowanego przez Wielką Brytanię w listopadzie.
Szczyt COP26 jest postrzegany jako moment krytyczny, jeśli chodzi o opanowanie zmian klimatycznych. Liderzy ze 196 krajów spotkają się, aby spróbować uzgodnić działania. Brytyjski minister Alok Sharma, , który przewodniczy szczytowi, powiedział w weekend, że światu prawie kończy się czas na uniknięcie katastrofy – a skutki zmian klimatycznych już się pojawiły.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.