aktualizacja 

To nie fotomontaż. Pojawiły się na wale przeciwpowodziowym

94

W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej zdjęć wałów przeciwpowodziowych, na których zaobserwować można nietypowe zjawisko. Sporo z nich pokrytych jest bowiem gęstymi pajęczynami osiągającymi nawet po kilkadziesiąt centymetrów. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy.

To nie fotomontaż. Pojawiły się na wale przeciwpowodziowym
Zaskakujące zjawisko na wałach powodziowych (Facebook, PAP)

Południowo-zachodnia Polska mierzy się ze skutkami powodzi, która obecnie przesuwa się w głąb kraju. Z miejscowości, gdzie nie pojawiła się jeszcze fala powodziowa, w mediach społecznościowych zaczęły napływać zdjęcia przedstawiające zaskakujące zjawisko na wałach zapobiegających powodzi.

Na fotografiach z "Lubuskich Łowców Burz" widać, jak pokrywają się one ogromną ilością pajęczyn. Te momentami stają się tak liczne, że na pierwszy rzut oka mogą przypominać zgromadzony przez rzekę piasek lub śnieg. Zjawisko to staje się coraz powszechniejsze, co potwierdzają mieszkańcy sąsiadujących z rzekami miejscowości.

Jak tłumaczą ten proceder naukowcy, jest to nic innego jak przykład instynktowego wyczuwania przez zwierzęta, a w tym przypadku owady, zagrożenia. W związku z tym wiele z nich, uciekając przed wielką wodą, gromadzi się na wałach, skąd bezpiecznie może przeczekać powódź lub przenieść się w inne miejsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WOT zastąpił obronę cywilną? Jest odpowiedź eksperta

Ogromne pajęczyny pojawiły się na wałach przeciwpowodziowych

Zwierzęta instynktownie wyczuwają zagrożenia — to jest to, czego my się wyzbyliśmy w procesie ewolucji. Odchodzą na wyższe partie oraz od rzek, gdzie może spotkać je duża woda — tłumaczył w rozmowie z tvnmeteo.pl Tomasz Wykner, główny specjalista służby leśnej w RDLP w Zielonej Górze.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Ucieczkę zwierząt z zalewanych pól odczuwają okoliczni mieszkańcy, którzy coraz bardziej skarżą się na pojawianie się w domach pająków i myszy. W przypadku pająków poza powodzią ważnym czynnikiem ich przemieszczania się może być również nadchodzące babie lato.

Autor: KARO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić