pogoda
Warszawa
20°
Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga | 
aktualizacja 

To nie jest czerwony pasek. Przez lata Polakom umykał ten fakt

157

- Cena, jaką ponoszą uczniowie, za zdobycie wymaganej średniej, jest zbyt wysoka - pisze Maciej Wojdyna, ekspert edukacyjny dla dziennika Nowa Trybuna Opolska. W rozmowie z dziennikiem Wojdyna poddaje w wątpliwość wyścig po świadectwo z czerwonym paskiem.

To nie jest czerwony pasek. Przez lata Polakom umykał ten fakt
Świadectwo z czerwonym paskiem. (wp.pl)
Świadectwo z czerwonym paskiem jest tak naprawdę świadectwem z biało-czerwonym paskiem, a więc nawiązuje do barw narodowych. Jakoś ten biały kolor uciekł naszej uwadze. Zakładam, że barwy ojczyste miały być wyróżnieniem za wkład i trud, a świadectwo z takim wyróżnieniem miało charakter odznaczenia za trud i dzielność na polu edukacji szkolnej - mówi nto.pl Maciej Wojdyna, ekspert Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Jak mówi, zjawisko "czerwonego paska" budzi coraz większe kontrowersje. Specjaliści pracujący z młodzieżą biją na alarm. Mówi, że coraz częściej słychać o wypaleniu szkolnym, który objawia się wyczerpaniem emocjonalnym w wyniku wysiłku intelektualnego i chronicznego stresu.

Słychać coraz więcej głosów, że cena, jaką ponoszą uczniowie, za zdobycie wymaganej średniej, jest zbyt wysoka. I nie chodzi tu o sytuacje, w których uczeń ma wewnętrzną motywację do zdobywania dobrych stopni ze wszystkich przedmiotów, ale o poczucie presji ze strony dorosłych lub presji wewnętrznej - stwierdził Wojdyna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kaczyński boi się rolników? "Wybuczeli by go"
NA ŻYWO

Ekspert mówi o sposobach na docenienie dziecka

Jak przekonuje Maciej Wojdyna w rozmowie z Nową Trybuną Opolską, są inne sposoby na docenienie pracy uczniów. Według niego konieczna jest rozmowa z dziećmi na temat mocnych stron.

Część grupy może mieć wyjątkowe zasoby społeczne, organizacyjne, czy komunikacyjne. Warto w takich poszukiwaniach mówić, że to są prawdziwe kompetencje przyszłości, które są kluczowe w przyszłym życiu zawodowym - radzi ekspert.

Przekonuje, że można dzieciom przyznawać różnokolorowe paski za osobiste osiągnięcia uczniów. Według rozmówcy NTO, to postępowanie wzmacnia poczucie wartości oraz uczy otwartości na różnorodność.

Ekspert podkreśla, że często to rodzice są szczególną "motywacją". Robią wiele, by szło dzieciom jak najlepiej. Według niego, należy zwracać uwagę, czy obowiązki narzucone na dziecko nie przekraczają możliwości.

Jeśli chcemy, aby uczniowie pracowali nad wynikami, które umożliwiają zdobycie czerwonego paska, powinniśmy sprawdzić, czy jest to cel uwewnętrzniony przez osobę, która ma podjąć wysiłek związany z wytężoną pracą. W innym przypadku może być to zadanie przekraczające możliwości ucznia i nie dające mu wewnętrznej satysfakcji - kończy Wojdyna.
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Samodzielnie skonstruował petardę. Wybuch ciężko ranił 11-latka
Nagrali niedźwiedzie w Zakopanem. "To już na pewno wiosna"
Tragiczny wypadek na wyspie Moorea. Polka próbowała uciec przed agresywnymi psami
Ciąża jej nie zatrzymała. Brazylijka zagrała w najważniejszym meczu sezonu
Bestialski atak Rosjan na Sumy. Pokazał ogromne zniszczenia
Masz te rośliny w ogrodzie? Możesz słono zapłacić
Była 10:31 na plaży w Mielnie. Oto co zarejestrowała kamera
Polacy rzucili się na paliwo. Mandaty do 3000 zł sypią się na potęgę
Tajemnicze znalezisko w Łódzkiem. Jest komunikat Żandarmerii Wojskowej
Ścięto drzewa pod kościołem. Proboszcz się tłumaczy. "Konieczne"
Znaleźli niezwykły skarb. To ślad zaginionej osady?
Dwaj 17-latkowie spłonęli żywcem. Tragedia w Niemczech
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić