Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

To nie jest tęcza. Niezwykłe zjawisko uchwycone w Czechach

14

Piękne zjawisko atmosferyczne zwane iryzacją zostało uchwycone w Czechach. Pojawia się wówczas, gdy chmury, choć oświetlone białym światłem słonecznym, mienią się różnymi kolorami. Internauci są zachwyceni tym niezwykłym widokiem. To nie fake, takie niebo "przyłapano" u naszych sąsiadów.

To nie jest tęcza. Niezwykłe zjawisko uchwycone w Czechach
Niecodzienna iryzacja chmur została uchwycona w Czechach (Facebook, Pixabay, Lubuscy Łowcy Burz)

Na profilu Lubuskich Łowców Burz pojawiły się niezwykłe zdjęcia niezwykłego zjawiska atmosferycznego. Jak przekazali, "niesamowicie wyglądająca iryzacja" uchwycona została w poniedziałek w Czechach.

Na zamieszczonych zdjęciach widoczne jest niebo w intensywnym odcieniu błękitu, na którym pojawiły się łagodne, tęczowe smugi. Iryzacja chmur to fascynujące zjawisko, które zachodzi, gdy chmury, choć oświetlone białym światłem słonecznym, mienią się różnymi kolorami. Obserwacja iryzacji jest rzadkością, ale gdy się zdarza, dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Malowniczy region Polski. "Często przez turystów pomijany"

Czym jest zjawisko iryzacji?

Zjawisko iryzacji w chmurach często obserwuje się na ich krawędziach, przede wszystkim w chmurach średniego i wysokiego piętra. Powstaje ono, gdy promienie słoneczne uginają się, przechodząc przez kryształki lodu lub kropelki wody o podobnych rozmiarach i orientacji przestrzennej. Im te elementy są bardziej jednorodne pod względem wielkości i orientacji, tym barwy iryzacji, najczęściej zielone i różowe, są bardziej intensywne i wyraźne.

W przeciwieństwie do chmur w opalach, gdzie iryzacja, nazywana opalizacją, występuje na mikroskopijnych "kulach" krzemionki rozproszonej w wodzie, również tutaj ważna jest jednorodność rozmiarów. Opalizacja jest widoczna tylko wtedy, gdy kuleczki krzemionki mają jednakowy rozmiar.

Najlepiej obserwować zjawisko iryzacji na chmurach blisko słońca. Jednak należy zachować ostrożność, aby nie patrzeć bezpośrednio na słońce, ani nie kierować obiektywu aparatu w jego stronę. Rozszczepienie światła na kulistych, jednorodnych cząstkach to tylko jeden z mechanizmów prowadzących do powstawania tęczowych barw na minerałach.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Internauci byli zachwyceni niecodziennym zjawiskiem. "O jak pięknie", "Wow niesamowite", "Piękności" - komentowali pod zdjęciami. "Wygląda jak smuga po przelocie samolotu" - zauważył jeden z internautów, podkreślając podobieństwo do typowej śladu kondensacyjnego. To, co wzbudziło ich zdumienie, to niezwykła estetyka i efektowność zjawiska.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić