Bocian czarny (łac. Ciconia nigra) to mniej popularny kuzyn naszego bociana białego (łac. Ciconia ciconia), który występuje w Polsce naturalnie, ale którego bardzo trudno spotkać. Ptaki zakładają gniazda nad Wisłą i migrują przez nasz kraj, ale to bardzo rzadkie przypadki. Dlatego trafić bocianią rodzinę i zrobić jej zdjęcia jest niełatwo.
Ta sztuka udała się jednak leśnikom z Bolewic, czyli rejonu na pogranicza Wielkopolski i Lubuskiego. Dwa piękne bociany czarne brodzą w wodzie i zażywają chłodu w upalny dzień. Są czarno ubarwione, z białymi podbrzuszami oraz czerwonymi nogami i dziobem. Wyglądają niemal jak negatyw swoich niedalekich kuzynów o białych piórach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przyrodnicy z Bolewic nie kryją zadowolenia z tego, że udało im się "złapać" te piękne ptaki na swoim terenie. I nic w tym dziwnego, bo są naprawdę niezwykłe. Co ciekawe, podlegają też bardzo szczególnej ochronie, bo żyje ich w Polsce około 2 tysiące par.
"Kraina leśnych bocianów" - opisali swoje zdjęcia bocianów leśnicy.
Jak szacują eksperci, liczba tych ptaków w Polsce jest na stabilnym poziomie i nie ma dla ich bytowania większych zagrożeń. W Polsce bocian czarny podlega ścisłej ochronie gatunkowej, ale wymaga ochrony czynnej. Obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania lub obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie ptaków.
To dlatego tak rzadko udaje się zrobić zdjęcia temu gatunkowi.
Bocian czarny podlega ochronie strefowej: w promieniu do 500 metrów od gniazda obowiązuje zakaz prowadzenia gospodarki leśnej i wstępu na cały teren chroniony. Na Czerwonej liście ptaków Polski bocian czarny został sklasyfikowany jako gatunek najmniejszej troski, czyli taki, któremu nie grozi wyginięcie w najbliższym czasie.
Czytaj także: Nagrali go w Tatrach. Na oczach tłumu szukał ratunku