Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

To nie koniec grzybów w lasach. Leśnik pokazał niezwykłe okazy

6

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne informuje, że to nie koniec grzybobrania. Emerytowany leśnik, który wybrał się ostatnio na grzyby znalazł jeszcze kilka pięknych i zdrowych prawdziwków.

To nie koniec grzybów w lasach. Leśnik pokazał niezwykłe okazy
Leśniczy Zdzisław, zdobył kilka całkiem zdrowych i okazałych grzybów. (Facebook)

Dobra informacja dla miłośników grzybobrania. Na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne nadal można znaleźć grzyby.

No kto zabroni leśnikowi pójść do lasu? Ale jak już jest w lesie, to ten dzieli się z nim swoimi skarbami. Choć wszyscy ogłosili koniec sezonu prawdziwkowego, to jednak pan leśniczy Zdzisław, zdobył kilka całkiem zdrowych i okazałych grzybów - czytamy na facebookowym profilu nadleśnictwa.

Prawdziwek, czyli inaczej borowik szlachetny jest jednym z najsmaczniejszych i najbogatszych w wartości odżywcze grzybów występujących w polskich lasach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Grzyby w listopadzie. Zobacz, co można znaleźć w lesie

Prawdziwek czuje się świetnie w związku z wieloma gatunkami drzew iglastych i liściastych. W każdym razie woli drzewostany młodsze i unika gleb wapiennych.

Borowik cechuje się bardzo dużą zmiennością barwy kapelusza, tworzy odmiany występujące pod wieloma ludowymi nazwami.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Borowika można pomylić jednak z goryczakiem żółciowym, który jest niejadalny. Jak je odróżnić? Kapelusz borowika jest mięsisty, wypukły, suchy i matowy o barwie od piaskowej do kasztanowej. Rurki u młodych osobników są prawie białe, u starszych żółtooliwkowe. Trzon gruby, baryłkowaty, koloru piaskowego z białawą siateczką żyłek.

Niejadalny goryczak żółciowy charakteryzuje się trzonem z brązową siateczką o długich oczkach oraz różowo zabarwioną warstwą rurek. U młodych osobników rurki są brudnobiałe. Kapelusz poduchowaty, zamszowaty. Nawet niewielki dodatek goryczaka do potrawy sporządzonej z borowików nie będzie nadawał się do jedzenia z powodu silnej goryczy.

Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić