Trindade to górzysta, pojedyncza wyspa wulkaniczna, gdzieniegdzie pokryta zastygłą lawą i innymi tworami pochodzenia wulkanicznego. Na miejscu brazylijscy naukowcy znaleźli stopiony plastik, który połączył się z lokalnymi skałami.
Badaniami w tej sprawie zajęła się Fernanda Avelar Santos z Federalnego Uniwersytetu Parany. Przeprowadziła analizy chemiczne, dzięki którym można było określić, jaki rodzaj tworzyw sztucznych znajduje się w skałach.
Jak podkreśla portal phys.org, Santos po raz pierwszy znalazła plastikowe skały w 2019 roku, kiedy udała się na wyspę, aby zbadać swoją pracę doktorską na zupełnie inny temat - osunięcia ziemi, erozję i inne "zagrożenia geologiczne". Odkrycie nazwano "niepokojącym".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pracowała w pobliżu chronionego rezerwatu przyrody Turtle Beach, największego na świecie lęgowiska zagrożonego wyginięciem żółwia zielonego, kiedy natknęła się na duże wychodnie dziwnie wyglądających niebiesko-zielonych skał.
Wywnioskowaliśmy, że zanieczyszczenia pochodzą głównie z sieci rybackich, co jest często spotykanym odpadem na plażach wyspy Trindade. Sieci dryfują dzięki prądom morskim i akumulują się na plaży. Gdy wzrasta temperatura, plastik topi się i osadza na naturalnej materii plaży - podkreśla Santos.
Jak dodaje Santos, istoty ludzkie działają teraz jako czynnik geologiczny, wpływając na procesy, które wcześniej były całkowicie naturalne, takie jak formowanie się skał.
Wyspa odcięta od świata
Trindade jest piękną tropikalną wyspą, której oddalenie uczyniło z niej schronienie dla wszelkiego rodzaju gatunków - ptaków morskich, ryb występujących tylko tam, prawie wymarłych krabów, żółwia zielonego.
Jedyną ludzką obecnością na wyspie na południowym Atlantyku jest mała brazylijska baza wojskowa i ośrodek naukowo-badawczy.