Chrobotki kojarzymy z daleką tundrą, ale rosną również w runie sosnowych borów, na wrzosowiskach, na wydmach oraz w wyższych położeniach górskich wśród niskich krzewinek i skalnych rumowisk. Leśnicy z woj. warmińsko-mazurskiego zachęcają, by obserwować je w lasach właśnie o tej porze roku.
Zima to czas, kiedy zielone rośliny odpoczywają…czekaj - tymczasem w tajemniczym świecie chrobotków życie kwitnie. Trudno je znaleźć - największy z egzemplarzy na zdjęciach ma około 1 cm wysokości. Warto czasem zatrzymać się i poprzyglądać - zachęcają leśnicy Lasów Państwowych.
Najbardziej znanym przedstawicielem tego rodzaju porostów jest chrobotek reniferowy. W Polsce rośnie jeszcze kilka bardzo podobnych gatunków chrobotków - leśny, łagodny i najeżony.
Chrobotek reniferowy rośnie tam, gdzie nic nie chce rosnąć - informują leśnicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chrobotki rozwijają się na ubogim podłożu, w suchych i słonecznych miejscach. Na właściwie zachowanym siedlisku sosnowego boru chrobotkowego występuje wiele gatunków porostów naziemnych, a ich plechy mogą w całości pokrywać powierzchnię drzewostanu.
Chociaż jeszcze niedawno wyniki monitoringu przyrodniczego alarmowały, że taka postać sosnowego boru chrobotkowego staje się coraz rzadszym zjawiskiem, to m.in. w Nadleśnictwie Myszyniec chrobotki występują łanowo na wielu stanowiskach.
Co ciekawe, chrobotkom sprzyja obecność spacerowiczów, gdyż umiarkowane wydeptywanie płatów tych porostów sprzyja ich rozmnażaniu poprzez fragmentację plech.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.