Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

To nie żart, sarny szczekają. Sami zobaczcie

10

Mało kto o tym wie, ale sarny potrafią szczekać i gdy zachodzi taka potrzeba, wydają z siebie całą gamę ciekawych dźwięków. Robią to, gdy czują się zagrożone, ale też gdy walczą o terytorium, albo rozpoczynają gody. Tak, szczekanie to nie są odgłosy, które winniśmy zarezerwować tylko dla psów.

To nie żart, sarny szczekają. Sami zobaczcie
Sarny naprawdę szczekają, leśnicy pokazali na to dowód (Facebook)

W czasie spacerów na łonie natury zdarza się usłyszeć głosy, które są łudząco podobne do szczekania psa. Jak się okazuje, takie dźwięki wydają sarny w określonych sytuacjach. Najczęstszym powodem jest to, że zwierzęta zostały przez kogoś przestraszone. I to ich naturalna reakcja - informują leśnicy.

Jeżeli sarny wyczuwają w pobliżu niebezpieczeństwo uciekają lub zaczynają szczekać, aby zastraszyć wroga, ale także, aby poinformować innych przedstawicieli swojego gatunku o zagrożeniu.

Zdarza się, że kilka zaniepokojonych saren łączy się w chóralnym szczekaniu, co utrudnia drapieżnikom zlokalizowanie pojedynczych osobników w terenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czesi pokochali polskie miasto. "Nie tylko plaża"

Ale to nie jedyny powód, dla którego sarny szczekają. Innym jest komunikacja pomiędzy samymi kozłami, jak fachowo nazywa się samca sarny. Słychać je szczególnie wiosną, bo swoim głośnym szczekaniem samce informują o zajęciu przez nich terytorium, a odpowiedzi innych kozłów mogą mieć formę udowodnienia, który z nich jest silniejszy.

Jak uważają badacze, możliwe jest, że kozły z tej samej okolicy rozpoznają się po głosach i w ten sposób porozumiewają. Pozwala to im unikać się wzajemnie, bez przeprowadzania walki o rewir. Uważa się, że starsze kozły wydają znacznie głębsze, ochrypłe i krótsze dźwięki, aniżeli młodsze osobniki.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Elżbieta Sabasch z Polskich Parków Narodowych zwróciła uwagę na bogactwo innych dźwięków, wydawanych przez kozły. Mogą to być na przykład parsknięcia i świszczące oddechy (zdarzają się w rui), albo charakterystyczne prychnięcia, które służą do zastraszania rywali, gdy dwa kozły walczą o terytorium.

Latem, czyli w okresie rui samce głośnym szczekaniem przyciągają partnerki. W tym czasie kozy "piszczą", aby tym przenikliwym dźwiękiem zwabić kozła. Samice także potrafią szczekać, chociaż ich głosy nie są tak donośne ani tak częste, jak u samców. Zaobserwowano na przykład, że matki wychowujące potomstwo szczekają częściej niż samotne kozy.

Co ciekawe, dźwięki wydają też małe sarenki. Na przykład gdy się zgubią, albo czują się zagrożone, potrafią lamentować i płakać. Ten odgłos do złudzenia przypomina płacz małego dziecka.

Autor: KGŁ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić