Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

To nie żart, sarny szczekają. Sami zobaczcie

10

Mało kto o tym wie, ale sarny potrafią szczekać i gdy zachodzi taka potrzeba, wydają z siebie całą gamę ciekawych dźwięków. Robią to, gdy czują się zagrożone, ale też gdy walczą o terytorium, albo rozpoczynają gody. Tak, szczekanie to nie są odgłosy, które winniśmy zarezerwować tylko dla psów.

To nie żart, sarny szczekają. Sami zobaczcie
Sarny naprawdę szczekają, leśnicy pokazali na to dowód (Facebook)

W czasie spacerów na łonie natury zdarza się usłyszeć głosy, które są łudząco podobne do szczekania psa. Jak się okazuje, takie dźwięki wydają sarny w określonych sytuacjach. Najczęstszym powodem jest to, że zwierzęta zostały przez kogoś przestraszone. I to ich naturalna reakcja - informują leśnicy.

Jeżeli sarny wyczuwają w pobliżu niebezpieczeństwo uciekają lub zaczynają szczekać, aby zastraszyć wroga, ale także, aby poinformować innych przedstawicieli swojego gatunku o zagrożeniu.

Zdarza się, że kilka zaniepokojonych saren łączy się w chóralnym szczekaniu, co utrudnia drapieżnikom zlokalizowanie pojedynczych osobników w terenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czesi pokochali polskie miasto. "Nie tylko plaża"

Ale to nie jedyny powód, dla którego sarny szczekają. Innym jest komunikacja pomiędzy samymi kozłami, jak fachowo nazywa się samca sarny. Słychać je szczególnie wiosną, bo swoim głośnym szczekaniem samce informują o zajęciu przez nich terytorium, a odpowiedzi innych kozłów mogą mieć formę udowodnienia, który z nich jest silniejszy.

Jak uważają badacze, możliwe jest, że kozły z tej samej okolicy rozpoznają się po głosach i w ten sposób porozumiewają. Pozwala to im unikać się wzajemnie, bez przeprowadzania walki o rewir. Uważa się, że starsze kozły wydają znacznie głębsze, ochrypłe i krótsze dźwięki, aniżeli młodsze osobniki.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Elżbieta Sabasch z Polskich Parków Narodowych zwróciła uwagę na bogactwo innych dźwięków, wydawanych przez kozły. Mogą to być na przykład parsknięcia i świszczące oddechy (zdarzają się w rui), albo charakterystyczne prychnięcia, które służą do zastraszania rywali, gdy dwa kozły walczą o terytorium.

Latem, czyli w okresie rui samce głośnym szczekaniem przyciągają partnerki. W tym czasie kozy "piszczą", aby tym przenikliwym dźwiękiem zwabić kozła. Samice także potrafią szczekać, chociaż ich głosy nie są tak donośne ani tak częste, jak u samców. Zaobserwowano na przykład, że matki wychowujące potomstwo szczekają częściej niż samotne kozy.

Co ciekawe, dźwięki wydają też małe sarenki. Na przykład gdy się zgubią, albo czują się zagrożone, potrafią lamentować i płakać. Ten odgłos do złudzenia przypomina płacz małego dziecka.

Autor: KGŁ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić