Przypomnijmy, że w 2020 roku w pobliżu miasta El Ali w somalijskiej prowincji Hiran naukowcy odnaleźli ważący 15 ton meteoryt. Ten gigant jest dziewiątym co do wielkości w historii tego typu odkryć na Ziemi. W ostatnim czasie zespół naukowców odnotował co najmniej dwa nowe minerały, których nigdy wcześniej nie widziano na naszej planecie.
Odnalezione w kawałku meteorytu minerały zostały przesłane do Kanady, gdzie poddano je procesowi klasyfikowania przez uniwersyteckich specjalistów. Próbki uzyskano z kawałka meteorytu o masie 70 gramów.
Kiedy znajdujesz nowy minerał, oznacza to, że rzeczywiste warunki geologiczne, chemia skał, były inne niż te, które znano wcześniej - mówi Chris Hurd, profesor nauk o Ziemi i atmosferze.
Nowe minerały zostały nazwane elalitem i elkinstantonitem, z kolei sam meteoryt o masie 15 ton otrzymał nazwę Eli Ali, przez wzgląd na nazwę somalijskiego miasta, w pobliżu którego upadł. Każdy nowy materiał stanowi przedmiot zainteresowania przedsiębiorców, głównie ze względu na swoje potencjalne zastosowanie w różnych dziedzinach życia czy nauki.
Nigdy nie myślałem, że będę zaangażowany w opisywanie zupełnie nowych minerałów tylko dzięki pracy nad meteorytem - dodaje Chris Hurd.
Co dalej z badaniami?
Jak podaje "Daily Mail", stojący za odkryciem naukowcy analizują teraz kolejny, trzeci już potencjalnie nowy minerał znaleziony w meteorycie. Hurd przyznał jednak, że jego zespół dostał wiadomość, iż meteoryt przetransportowano do Chin w poszukiwaniu potencjalnego nabywcy.