Jak przekazała prokurator generalna, Maksimow jest dowódcą 138. oddzielnej zmotoryzowanej brygady strzelców 6. Armii Połączonych Sił Zbrojnych Zachodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Rosji. Pułkownik urodził się w Użhorodzie na Zakarpaciu.
Wydawał bestialskie rozkazy
Wenediktowa przekazała, że pułkownik jest obecnie podejrzany o złamanie prawa konfliktów zbrojnych w połączeniu z morderstwem z premedytacją. Prokuratura ustaliła, że 26 marca dowódca Maksimow wydał swoim żołnierzom rozkaz użycia ciężkiego systemu ogniowego TOS-1 "Buratino". To wyrzutnia rakiet zapalających i termobarycznych, nazywana potocznie ciężkim miotaczem ognia. Pociski zapalające trafiły w domy cywili w miejscowościach Mała Rohań i Olchiwka.
Przybył do obwodu charkowskiego, by zabijać Ukraińców. Pod jego dowództwem znajdowały się bataliony artyleryjskie i rakietowe z bronią - napisała Wenediktowa na Facebooku.
W wyniku ostrzałów zginęła 13-latka
Prokurator podkreśliła, że okupanci wiedzieli na pewno, że na terenie tych osiedli nie ma obiektów wojskowych. Celowo jednak strzelali pociskami zapalającymi w dzielnice mieszkalne. Rosjanie uszkodzili wówczas budynki mieszkalne, liceum i mleczarnię. W wyniku ataków ranna została 13-letnia dziewczynka, która zmarła w szpitalu kilka dni później.
W poniedziałek prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa przekazała, że do tej pory zidentyfikowano 45 obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy popełnili zbrodnie wojenne na Ukrainie. Wobec trzech takich osób toczy się już postępowanie sądowe.
Oprócz rosyjskiego żołnierza odpowiadającego przed sądem za zabójstwo cywila, przed wymiarem sprawiedliwości stanęło już także dwóch innych wojskowych, oskarżonych o ostrzeliwanie cywilnych obiektów w obwodzie charkowskim. Działamy o wiele szybciej niż sądy międzynarodowe - oświadczyła Wenediktowa.
11,6 tys. rosyjskich zbrodni wojennych
Według prokurator generalnej łączna liczba zgłoszonych dotychczas rosyjskich zbrodni wojennych wynosi około 11,6 tys.
Naszym zadaniem jest odszukać każdego winnego. Niemniej, żeby pociągnąć kogoś do odpowiedzialności, trzeba znaleźć świadków i zebrać materiał dowodowy. Aktualnie nie jest to możliwe na terytoriach znajdujących się pod okupacją - dodała ukraińska prawniczka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.