W Polsce po raz pierwszy wykorzystano innowacyjne badania genetyczne Parabon Snapshot DNA Phenotyping. Ta skomplikowana analiza materiału DNA pozyskanego z miejsca zbrodni pozwala na przewidywanie cech wyglądu i pochodzenia nieznanej osoby.
Od DNA do wizerunku sprawcy
Łódzka policja wykorzystała nowoczesną metodę do określenia prawdopodobnego wizerunku sprawcy zabójstwa kobiety, do którego doszło 4 grudnia 2020 roku w łódzkim parku na Zdrowiu.
W sprawie przesłuchano już około 1,5 tys. osób, wykonano niezliczoną ilość badań i czynności procesowych, lecz służbom nadal nie udało się ustalić tożsamości sprawcy. Teraz dzięki innowacyjnej analizie genetycznej może nastąpić pierwszy przełom.
Łódzka policja opublikowała w sieci przewidywany wygląd sprawcy morderstwa, stworzony na podstawie zabezpieczonego przez policjantów materiału biologicznego. Jak ustalono, mężczyzna ma około 30-35 lat, jasną skórę z niewielką ilością piegów, brązowe włosy i oczy.
Policja w opublikowanym komunikacie podkreśla jednocześnie, że stworzony kompozyt powstał na podstawie DNA i nie jest wiernym odwzorowaniem wizerunku poszukiwanego. Na rzeczywisty wygląd człowieka może bowiem wpływać wiele różnych czynników.
Czynniki środowiskowe takie jak palenie, picie alkoholu, dieta, a także inne czynniki, takie jak zarost, fryzura, blizny nie mogą być przewidywane na podstawie DNA, dlatego mogą powodować dalsze różnice między przewidywanym a rzeczywistym wyglądem. Kompozyty stanowią ilustrację przewidywanych cech człowieka, nie są fotografią - czytamy na stronie łódzkiej policji.
Nagroda za wskazanie sprawcy
Policjanci proszą o jakiekolwiek informacje odnośnie mężczyzny widzianego na ilustracji. Za jego wskazanie przewidziano nagrodę w wysokości 70 tys. zł. Osoby posiadające wiedzę na temat sprawcy proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z policjantami z komendy wojewódzkiej w Łodzi przy ul. Lutomierskiej 108/112.
Metoda Parabon Snapshot DNA Phenotyping jest wykorzystywana z powodzeniem w postępowaniach prowadzonych w Stanach Zjednoczonych z wynikiem pozytywnych identyfikacji 184 osób. Część dotyczyła nierozwiązanych spraw nawet sprzed 25 lat. Liczymy na duży oddźwięk i skuteczny finał tej priorytetowej dla nas sprawy - podsumowuje zespół prasowy łódzkiej policji.