Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

To one są przodkami wszystkich zwierząt. Nawet naukowcy są zaskoczeni

256

Przez lata naukowcy wierzyli, że przodkami wszystkich zwierząt były prymitywne, beztkankowe gąbki - wskazywała na to przede wszystkim ich niezwykle prosta anatomia. W nowym, przełomowym badaniu udowodniono jednak, że prawda mogła być zupełnie inna. Odkrycie uczonych rzuca nowe światło na rozumienie ewolucji.

To one są przodkami wszystkich zwierząt. Nawet naukowcy są zaskoczeni
Naukowcy doszli do zaskakujących wniosków. Zdj. ilustracyjne (Wikimedia Commons, Alexander Semenov)

Pierwsze organizmy jednokomórkowe dryfowały po morzu. Następnie, około 700 do 800 milionów lat temu, skupiska komórek połączyły się, tworząc pierwsze zwierzę wielokomórkowe na Ziemi - wskazuje portal naukowy "Science". No właśnie, tylko jakie zwierzę?

Przez ponad sto lat biolodzy zastanawiali się, jakie zwierzę jako pierwsze pojawiło się w starożytnych oceanach ponad pół miliarda lat temu. Poszukiwali odpowiedzi wśród najbardziej prymitywnych gatunków. Przez lata wszystko wskazywało na gąbki. Ostatnio jednak badacze wpadli na nowy trop.

To one były pierwszymi zwierzętami w dziejach?

Naukowcy zastosowali nowatorskie podejście oparte na badaniu struktury chromosomów. W ten sposób odkryli bardzo silne dowody na to, że to żebropławy - a nie jak dotąd przypuszczano gąbki - są "siostrami wszystkich żyjących zwierząt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zeszli na dno oceanu. Niesamowite odkrycie sprzed tysięcy lat

Wyniki przełomowego badania opublikowano w tym tygodniu w magazynie "Nature". Zespół Darrina Schultz, głównego autor badania i biologa z Uniwersytetu Wiedeńskiego, przyjrzał się wzorcom ułożenia genów na chromosomach gąbek i żebropławów. Doszedł do zaskakujących wniosków.

U żebropławów naukowcy zidentyfikowali 14 grup genów na oddzielnych chromosomach. U gąbek te same geny "połączyły się i zmieszały" w zaledwie siedem grup, odzwierciedlając wzór obserwowany u wszystkich innych zwierząt.

Sugeruje to, że przodek żebropławów był pierwszym, który oddzielił się od wspólnego przodka wszystkich żywych zwierząt. Wszystkie inne zwierzęta, w tym gąbki, wyewoluowały później, po fuzji tych chromosomów.

Jeśli to prawda, to jest to niezwykłe. Z biologicznego punktu widzenia jest to bardzo zaskakujące - badania komentuje dla "Nature" Max Telford, zoolog z University College London, który nie był zaangażowany w projekt.

Zaskakujące dlatego, że to właśnie gąbki do tej pory wydawały się oczywistym przodkiem wszystkich zwierząt. Anatomicznie są niezwykle proste. Nie mają komórek mięśniowych ani nerwowych, które posiadają wszystkie inne zwierzęta, w tym żebropławy. Odkrycie to prowadzi do kolejnych, daleko idących wniosków.

Oznacza to, że komórki neuronopodobne prawdopodobnie wyewoluowały około 100 milionów lat wcześniej niż ludzie sądzili - twierdzi Darrin Schultz, dodając, że nowe badanie rzuca nowe światło na rozumienie ewolucji.
Autor: SSŃ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić