To oznacza tylko jedno. Zdjęcie z Podhala

7

Koniec lata i wakacji kojarzy się z odlotem bocianów do ciepłych krajów. W kilku rejonach Podhala zaobserwowano już sejmiki bocianie. To oznacza, że wkrótce ptaki opuszczą nasz kraj.

To oznacza tylko jedno. Zdjęcie z Podhala
Sejmiki bocianie można obserwować na śródleśnych łąkach i polach uprawnych. (Nadleśnictwo Piwniczna)

Bociany białe żerują na łąkach i polach przygotowując się do podróży do ciepłych krajów. To oznacza, że ich gniazda wkrótce opustoszeją. Jak informuje portal Podhale24 w rejonie Boru i Szaflar można obserwować bociany w dużych grupach. Takie zgromadzenia bocianów nazywamy sejmikami bocianimi.

Podczas tych wyjątkowych spotkań, bociany wspólnie ćwiczą sztukę szybowania. Uczą młode osobniki wykorzystywania powstających dzięki nagrzanej ziemi prądów powietrznych, umożliwiających im rezygnację z aktywnego lotu i oszczędzanie sił.

Celem zgromadzeń jest przygotowanie się i rozpoczęcie niezwykłej wędrówki na zimowiska w Afryce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nawałnica zniszczyła gniazdo bocianów. Nagranie z interwencji na Dolnym Śląsku

Wyprawa bocianów ma swój kres w środkowej, a często i w południowej części Afryki, gdzie dotrą dopiero w listopadzie.

Pokonanie tej trasy jest dużym wyzwaniem, jednakże plan wędrówki jest dopięty na ostatni guzik. Ściśle ustalona trasa z zaznaczonymi miejscami postoju, może tylko skłaniać do jeszcze większego podziwu dla tego gatunku.

Najpierw udają się do Turcji, przelatując nad cieśniną Bosfor, gdzie spotykają się bocianami z innych krajów i łączą się w liczniejsze grupy. Dalej trasa przewiduje takie atrakcje, jak lot nad wybrzeżem Morza Śródziemnego, doliną Jordanu, półwyspem Synaj, oraz jedną z najdłuższych rzek na świecie, Nilem - informują leśnicy Lasów Państwowych.

Sejmiki bocianie to widok napawający smutkiem i informacja, że lato powoli dobiega końca.

Dlaczego bociany odlatują do ciepłych krajów? Po pierwsze, baza pokarmowa w okresie zimy jest niewystarczająca. Bociany tolerują niskie temperatury, jednakże zmarznięta zimą ziemia i pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Po drugie, hormony.

Za migrację bocianów odpowiada również przysadka mózgowa, która daje bocianom sygnał do rozpoczęcia sejmików i zbierania się do odlotu. Po trzecie, prawdopodobnie, geny. Jak informują Lasy Państwowe naukowcy przypuszczają, że przyczyną migracji bocianów jest występujące w przeszłości na terenach lęgowych bocianów zlodowacenie.

Przesuwanie się lodowca na południe wymuszało na nich poszukiwanie terenów, gdzie mogłyby przetrwać niekorzystne dla nich warunki środowiskowe. W ten sposób, przemieszczając się, dotarły do Afryki. W momencie, gdy lodowiec zaczął zanikać, ptaki wracały na północ.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić