Bociany białe żerują na łąkach i polach przygotowując się do podróży do ciepłych krajów. To oznacza, że ich gniazda wkrótce opustoszeją. Jak informuje portal Podhale24 w rejonie Boru i Szaflar można obserwować bociany w dużych grupach. Takie zgromadzenia bocianów nazywamy sejmikami bocianimi.
Podczas tych wyjątkowych spotkań, bociany wspólnie ćwiczą sztukę szybowania. Uczą młode osobniki wykorzystywania powstających dzięki nagrzanej ziemi prądów powietrznych, umożliwiających im rezygnację z aktywnego lotu i oszczędzanie sił.
Celem zgromadzeń jest przygotowanie się i rozpoczęcie niezwykłej wędrówki na zimowiska w Afryce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyprawa bocianów ma swój kres w środkowej, a często i w południowej części Afryki, gdzie dotrą dopiero w listopadzie.
Pokonanie tej trasy jest dużym wyzwaniem, jednakże plan wędrówki jest dopięty na ostatni guzik. Ściśle ustalona trasa z zaznaczonymi miejscami postoju, może tylko skłaniać do jeszcze większego podziwu dla tego gatunku.
Najpierw udają się do Turcji, przelatując nad cieśniną Bosfor, gdzie spotykają się bocianami z innych krajów i łączą się w liczniejsze grupy. Dalej trasa przewiduje takie atrakcje, jak lot nad wybrzeżem Morza Śródziemnego, doliną Jordanu, półwyspem Synaj, oraz jedną z najdłuższych rzek na świecie, Nilem - informują leśnicy Lasów Państwowych.
Sejmiki bocianie to widok napawający smutkiem i informacja, że lato powoli dobiega końca.
Dlaczego bociany odlatują do ciepłych krajów? Po pierwsze, baza pokarmowa w okresie zimy jest niewystarczająca. Bociany tolerują niskie temperatury, jednakże zmarznięta zimą ziemia i pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Po drugie, hormony.
Za migrację bocianów odpowiada również przysadka mózgowa, która daje bocianom sygnał do rozpoczęcia sejmików i zbierania się do odlotu. Po trzecie, prawdopodobnie, geny. Jak informują Lasy Państwowe naukowcy przypuszczają, że przyczyną migracji bocianów jest występujące w przeszłości na terenach lęgowych bocianów zlodowacenie.
Przesuwanie się lodowca na południe wymuszało na nich poszukiwanie terenów, gdzie mogłyby przetrwać niekorzystne dla nich warunki środowiskowe. W ten sposób, przemieszczając się, dotarły do Afryki. W momencie, gdy lodowiec zaczął zanikać, ptaki wracały na północ.