Szympansy cierpiące na trąd przebywają na terenie Parku Narodowego Cantanhez w Gwinei Bissau oraz Parku Narodowego Tai na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Pochodzenie infekcji nie jest do końca jasne dla naukowców. Badacze twierdzą, że szympansy mogły się zarazić chorobą w wyniku kontaktu z zakażonymi ludźmi, lub w wyniku innych nieznanych źródeł środowiskowych.
Ludzie są uważani za głównego żywiciela bakterii Mycobacterium leprae, która wywołuje trąd. Wiadomo jednak, że od czasu do czasu dochodzi do "rozprzestrzeniania się" bakterii na inne ssaki. Niniejsze badanie jest pierwszym, które udokumentowało obecność trądu w dwóch odrębnych populacjach dzikich szympansów.
Jest to pierwsze potwierdzenie trądu u zwierząt w Afryce. To niespotykane, biorąc pod uwagę fakt, jak dobrze zbadane są szympansy żyjące na wolności - powiedział główny autor badań dr Kimberley Hockings, wykładowca na Uniwersytecie w Exeter.
Naukowcy po raz pierwszy zauważyli możliwe objawy trądu, takie jak zmiany chorobowe i "szponiaste" dłonie w populacji dzikich szympansów w Gwinei Bissau. Od tego czasu stwierdzono kolejne przypadki choroby w Parku Narodowym Tai na zachodnim Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Szczepy zidentyfikowane w każdej populacji szympansów są różne i oba są rzadkie u ludzi i innych zwierząt na całym świecie – tłumaczy dr Charlotte Avanzi z Uniwersytetu Stanowego w Kolorado.
Dr Avanzi dodała, że to badanie otwiera nowy krok w kierunku zrozumienia przenoszenia choroby w krajach endemicznych, a dalsze badania ostatecznie rzucą światło na dynamikę transmisji zakażenia między ludźmi, zwierzętami i źródłami środowiskowymi.
Opublikowano przerażające zdjęcia chorych szympansów
Zdaniem naukowców, możliwe jest, że w Gwinei Bissau szympansy zakaziły się trądem od ludzi. Jednak na Wybrzeżu Kości Słoniowej szympansy są bardziej oddalone od osiedli ludzkich, więc mogły się zarazić od innego gatunku zwierząt lub od innych źródeł środowiskowych, takich jak bakterie wodne lub kleszcze.
Ponieważ szympansy z Afryki Zachodniej są już krytycznie zagrożone, utrata nawet kilku osobników może być znacząca. Konieczne są dalsze badania i długoterminowe monitorowanie stanu zdrowia w celu ustalenia skali i skutków trądu wśród dzikich szympansów.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Nature", gdzie naukowcy pokazali przerażające zdjęcia chorych szympansów z charakterystycznymi dla trądu guzkami na twarzy.
Czytaj także: Poronin. Podczas policyjnej imprezy zgłoszono gwałt. Później stało się coś zaskakującego