Od wieków watykańskimi departamentami kierowali duchowni mężczyźni, zwykle kardynałowie lub biskupi. Jak podaje agencja Reutera, od 5 czerwca w życie wejdzie nowy statut. Wtedy wszystko się zmieni.
Nowa konstytucja dla administracji centralnej Stolicy Apostolskiej ma 54 strony. Jej tytuł to "Praedicate Evangelium" ("Głoś Ewangelię"). Została opublikowana w dziewiątą rocznicę objęcia urzędu przez papieża Franciszka, którego pontyfikat trwa od 2013 roku. Co ważne, zastępuje konstytucję wydaną w 1988 roku przez papieża Jana Pawła II.
W preambule czytamy, że "papież, biskupi i inni wyświęceni ministrowie nie są jedynymi ewangelizatorami w Kościele". Według dokumentu, również świeccy mężczyźni i kobiety "powinni pełnić funkcje rządowe i odpowiedzialne" w administracji centralnej, zwanej kurią.
Część konstytucji, dotycząca tych zasad, mówi wyraźnie, że "każdy wierny może kierować dykasterią (wydziałem kurii) lub organem". Papież musi uznać, że kandydat posiada na to stanowisko odpowiednie kwalifikacje, a następnie sam mianuje te osoby.
Zgodnie z konstytucją z 1988 roku, departamentami - z kilkoma wyjątkami - miał kierować kardynał lub biskup. Miał być wspomagany przez sekretarza, ekspertów i administratorów. Nowa konstytucja nie wprowadza rozróżnienia między świeckimi mężczyznami i świeckimi kobietami.
Jak jednak twierdzą eksperci, co najmniej dwa wydziały - wydział biskupów i wydział duchowieństwa - najprawdopodobniej na długo pozostaną z mężczyznami na czele. Mówi się również, że departament życia konsekrowanego, który jest odpowiedzialny za zakony, mógłby być w przyszłości kierowany przez zakonnicę. Obecnie kieruje nią kardynał.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.