Ponad 1,83 mln pielgrzymów przybyło w ubiegłym roku do sanktuarium pasyjno–maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej – podał jego rzecznik, bernardyn ojciec Tarsycjusz Bukowski. To znaczący wzrost w porównaniu do 2023 roku, kiedy to miejsce to odwiedziło 1,6 mln wiernych.
Wierni przybywali, by zostawić ciężary swojego życia, a wyjechać umocnieni łaską Boga. Sanktuarium żyje modlitwą i jest miejscem sprawowania kultu bożego, czyli najważniejsza jest w nim chwała Boga Wszechmogącego. (…) W ciągłym wzroście przybywających do Kalwarii widać, jak bardzo człowiek potrzebuje ciszy, modlitwy i mocy Boga – podkreślił ojciec Tarsycjusz.
Kalwaria Zebrzydowska, nazywana "polską Jerozolimą", stanowi ważny ośrodek kultu religijnego w Małopolsce. Sanktuarium oo. Bernardynów, wpisane na listę UNESCO, sprzyja kontemplacji i duchowym przeżyciom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wzrost liczby pielgrzymów
Ojciec Tarsycjusz podkreślił, że liczba pielgrzymów wróciła do poziomu sprzed pandemii. W 2020 roku, w czasie pandemii, sanktuarium odwiedziło jedynie 314 tys. osób, a rok później około 1 mln. Przed pandemią liczba ta wynosiła około 1,8 mln rocznie.
W minionym roku wzrosła liczba zagranicznych gości. Najwięcej przybyło z USA, ale nie zabrakło pielgrzymów z tak odległych krajów jak Chile, Japonia, Indie, Nikaragua, Portoryko, Singapur czy Filipiny. Widoczny był także wzrost liczby wiernych uczestniczących w wielkich uroczystościach kalwaryjskich, takich jak Misterium Męki Pańskiej, obchody Wniebowzięcia NMP czy pielgrzymka rodzin Archidiecezji Krakowskiej.
Bernardyni zauważyli również wzrost liczby wiernych odwiedzających dróżki kalwaryjskie. W Kalwaryjskim Centrum Informacji oraz w zakrystii odnotowano ponad 136 tys. pielgrzymów w grupach zorganizowanych, z czego połowa korzystała z oprowadzenia przez przewodników sanktuarium.
Czytaj także: 700 paczek do faweli. Niezwykły gest gwiazdy Juventusu
Wyjątkowa szopka bożonarodzeniowa
Sanktuarium cieszy się ogromnym zainteresowaniem również w okresie świątecznym. Od 25 grudnia do końca lutego można tu podziwiać ogromną ruchomą szopkę, znajdującą się w głównej nawie świątyni.
Szopka składa się z ponad 150 figur, w tym ok. 50 ruchomych (niektóre zostały przywiezione z Neapolu). Podest zajmuje powierzchnię 30 m2, a sama panorama ma 8 metrów wysokości i 11 metrów szerokości.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Od początku opiekują się nim bernardyni. Równolegle z klasztorem wybudowano dróżki przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie. W 1999 roku całość została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Czytaj także: Prof. Środa dosadnie o kolędach i Bożym Narodzeniu
Ruch pielgrzymkowy w Polsce cieszy się dużą popularnością. Około 7 mln Polaków rocznie uczestniczy w pielgrzymkach do różnych miejsc kultu, co stanowi znaczną część europejskiego ruchu pielgrzymkowego. Najczęściej odwiedzane to Częstochowa, Niepokalanów i Kalwaria Zebrzydowska.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.