Świątynia znajduje się przy Placu Niepodległości, w centrum stolicy Białorusi. Redakcja Radia Swoboda poinformowała, że parafia św. Szymona i św. Heleny w Mińsku musi w ciągu kilku dni opuścić pomieszczenia świątyni.
Przypomnijmy, że formalnie kościół należał do jednej z organizacji władz Mińska, która postanowiła zerwać umowę z parafią. Mimo licznych próśb białoruskich katolików, świątynia nie została przekazana do własności parafii po upadku ZSRR.
Warto podkreślić, że już wcześniej reżim Łukaszenki poszedł na wojnę z katolikami. W nocy z 25 na 26 września wybuchł tam zagadkowy pożar, który choć nie spowodował większych strat materialnych ani ofiar w ludziach, to sprawił, że kościół zamknięto i do dzisiaj wierni nie mogą z niego korzystać.
Ksiądz Uładzisław Zawalniuk modlił się przy zamkniętych drzwiach kościoła. We wtorek siły bezpieczeństwa Białorusi uniemożliwiły mu modlitwę w pobliżu budynku i próbowały go zatrzymać - czytamy na profilu Nexta na Twitterze.
Czytaj także: Ukradł Ukraińcowi kamerkę. Jednego nie przewidział
Kościół symbolem dla katolików
Jak podkreśla portal niedziela.pl, kościół, będący jednym z zabytków i architektonicznych symboli Mińska, wzniesiono na początku XX wieku za pieniądze Polaka Edwarda Wojniłowicza. Do dziś zresztą odbywały się w nim msze w języku polskim.
Od 1990 roku, świątynię stopniowo zaczęto przekazywać katolikom, jednak od 2013 r. formalnie stanowi ona własność władz Mińska, a zarząd sprawuje organizacja Minskaja Spadczyna.
Dwa lata temu, w czasie ulicznych zamieszek i protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich w sierpniu 2020, obok niego przechodziły demonstracje, odbywały się w nim modlitwy ekumeniczne o pokój i spokój w kraju, a także był miejscem schronienia dla manifestantów uciekających przed milicją i wojskiem.