Sytuacja przy granicy polsko-białoruskiej wciąż nie jest spokojna. Tylko w maju odnotowano 654 próby nielegalnego przedostania się cudzoziemców z Białorusi do Polski. Od początku roku takich prób było już 5073.
Od kilku miesięcy trwa budowa bariery na granicy. Kolejne elementy zapory powstają m.in. na terenie podległym placówkom Straży Granicznej w Białowieży, Kuźnicy, Mielniku, Narewce oraz Michałowie. Bariera będzie miała 186 km i ok. 5,5 m wysokości. Jej trzon będą stanowiły 5-metrowe, stalowe słupy zwieńczone drutem kolczastym.
W czwartek 19 maja Straż Graniczna poinformowała, że wykonawcy są gotowi do przekazania w najbliższym czasie ukończonych odcinków. Przęsła zamontowane są na długości prawie 90 km. Powstało już 90 proc. drogi technicznej wzdłuż bariery. Ostatecznie inwestycja ma zostać skończona w czerwcu 2022 roku.
24 marca br. Straż Graniczna podpisała umowę na budowę bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej. Jak tłumaczył wówczas wiceminister Maciej Wąsik bariera elektroniczna, będzie miała długość 202 km i obejmie zasięgiem działania wszystkie odcinki budowanej zapory fizycznej, a także część wód granicznych.
Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn informował, że "obecnie granica polsko-białoruska jest najpilniej strzeżonym odcinkiem granicy zewnętrznej UE".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.