Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

To się dzieje w Zakopanem. Przestraszeni ludzie dzwonią do TPN

86

Jesień to intensywny czas zmian, szczególnie w świecie dzikiej flory i fauny. W ostatnim czasie coraz więcej turystów odwiedzających Tatrzański Park Narodowy myli ryk jelenia z rykiem niedźwiedzia. Pracownicy TPN odebrali w tej sprawie już kilka telefonów od przerażonych turystów.

To się dzieje w Zakopanem. Przestraszeni ludzie dzwonią do TPN
Zakopane. Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay, WebCamera)

Jesień to czas rykowiska, czyli okres, w którym król lasów – jeleń szlachetny ma swoje gody. W jesienne misterium w lesie i jego okolicach rozbrzmiewają koncerty byków. Przebieg rykowiska może wyglądać różnie. Często bywa jednak tak, że rankiem, gdy ukazują się pierwsze promienie słońca, panującą ciszę przerywa przyprawiający o dreszcze ryk jelenia. Jak podaje portal podhale24.pl turyści odwiedzający Tatrzański Park Narodowy coraz częściej przypisują te odgłosy niedźwiedziom.

Wrzesień to czas, kiedy mamy do czynienia z godami jeleni. Słychać ryczące byki, często też toczone są walki przez samce jelenia. To jest dla nich okres wrażliwy, bo potrafią przez cały miesiąc nie jeść. W tym czasie toczą między sobą walki o samice. Wydają charakterystyczne dźwięki, które przez turystów mylone są z niedźwiedziami. To są jelenie - tłumaczy Tomasz Zając, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego w rozmowie z portalem podhale24.pl

Pomyłki turystów mogą wynikać z tego, że jesienią częściej można spotkać niedźwiedzia niż w innych porach roku. Pracownicy TPN w ostatnim czasie odebrali już kilka telefonów od zaniepokojonych turystów z prośbą o pomoc.

Wrzesień to jest czas, kiedy niedźwiedzie możemy dość często zobaczyć na tatrzańskich halach. np. z Hali Gąsienicowej często pojawiają się zdjęcia, gdzie ten niedźwiedź wyszedł na borówczyska. W tym czasie niedźwiedzie żywią się owocami, jagodami i malinami. Przez to widzimy je częściej, bo są na otwartej przestrzeni. Trzeba zwrócić na to uwagę, że w pobliżu szlaków możemy spotkać tego niedźwiedzia - mówi Tomasz Zając z TPN.

Rykowisko jeleni najczęściej odbywa się z dala od szlaków, jednak spotkanie z dorosłym osobnikiem może być niebezpieczne. - Takie jelenie mogą być dla nas niebezpieczne. Jeleń jest dużym zwierzęciem. Dorodny byk waży nawet 250 kg. Jeżeli przez takiego jelenia zostalibyśmy stratowani, to może się to bardzo źle skończyć - podkreśla Tomasz Zając w rozmowie z portalem podhale24.pl

Zobacz także: "W Polskę na weekend". Świnoujście "Majorką Północy". Te okolice podbijają serca turystów
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić