Według Lwowej-Biełowej Ukrainiec, którego początkowo Rosjanie przymusowo przesiedlili z Ukrainy do Rosji, próbował wrócić do ojczyzny. W związku z tym został rzekomo wywieziony na Białoruś "potajemnie", skąd miał trafić na Ukrainę. Jednak na granicy został zatrzymany "przy pomocy rosyjskich organów ścigania".
Nastolatek chciał wrócić na ojczyznę
Sprawę skomentował rzecznik Rady Najwyższej Ukrainy ds. praw człowieka Dmytro Lubinec. Ustalił, że chłopak, który chciał wrócić na Ukrainę to 17-letni Bogdan Jermochin, który został wywieziony przez rosyjskich żołnierzy najpierw z Mariupola do Doniecka, a następnie do Federacji Rosyjskiej do rodziny zastępczej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według Lubińca młody chłopak ma w Ukrainie siostrę. - Próbował samodzielnie wrócić do ojczyzny. Początkowo dotarł na Białoruś. Jednak aby uniemożliwić ukraińskim dzieciom powrót do domu, w Rosji działają służby specjalne. Bogdan został zatrzymany i musiał wrócić do Federacji Rosyjskiej – napisał rzecznik na swoim kanale Telegram.
"Publiczne przyznanie się do uprowadzenia dzieci"
Nazwał on ten incydent "kolejnym publicznym przyznaniem się Rosji do uprowadzenia ukraińskich dzieci" i takich przypadków jest bardzo dużo. W związku z tym w marcu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakazy aresztowania prezydenta Rosji Putina i Rzecznika Praw Dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżonych o przymusowe deportacje ludności w ramach zbrodni wojennej.
Tuż przed tym Putin publicznie oświadczył, że w Federacji Rosyjskiej rośnie liczba wniosków o adopcję dzieci z Ukrainy, a Lwowa-Biełowa opowiedziała, jak adoptowała ukraińskiego chłopca z Mariupola.
Masowo wywożą dzieci do Rosji
Według udokumentowanych danych strony ukraińskiej Rosjanie wywieźli z Ukrainy 16 tys. 226 dzieci. Ukraińska organizacja pozarządowa Regionalne Centrum Praw Człowieka oceniła jednak, że okupanci mogli przymusowo wywieźć nawet 700 tys. dzieci.
Władze ukraińskie informowały w czerwcu, że tylko z okupowanego Mariupola wywieziono od 500 do 700 dzieci - nie podopiecznych domów dziecka, lecz dzieci, które 24 lutego miały jeszcze rodziców. Dzieci ukraińskie, które trafiają do Rosji to najczęściej wychowankowie domów dziecka - te wywożone są masowo - i sieroty wojenne.
Są to także dzieci odbierane rodzicom, którzy zostali zatrzymani przez rosyjskie władze okupacyjne. Rosyjskie władze odbierają także dzieci, proponując rodzicom, że zabiorą je na leczenie lub wypoczynek w ich kraju.