1 stycznia w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, która jest jednym z najstarszych świąt maryjnych.
Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, jest to święto nakazane, co oznacza, że wierni mają obowiązek uczestniczenia w mszy św. oraz powstrzymania się od prac niekoniecznych.
Jest to dzień, który symbolicznie kończy oktawę Bożego Narodzenia, a także otwiera nowy rok liturgiczny i nie jest jedynym świętem nakazanym. Zasada ta dotyczy także święta Trzech Króli, znanego również jako Objawienie Pańskie, które wypada w Polsce 6 stycznia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od 2011 roku jest ono uznawane za dzień wolny od pracy, a wierni mają obowiązek uczestnictwa w liturgii. Święto to równie znacząco odnosi się do tradycji, kojarzone jest z zakończeniem kolędy w wielu domach.
W 2024 roku wierni Kościoła katolickiego muszą uczestniczyć w dziewięciu świętach nakazanych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Do najważniejszych należą: Wielkanoc, Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych oraz Boże Narodzenie.
Wśród świąt o głębokiej tradycji, choć nieobowiązkowych, warto wymienić Święto Ofiarowania Pańskiego, Środę Popielcową czy Triduum Paschalne. Biskupi Kościoła katolickiego zachęcają wiernych do ich celebrowania. Uczestnictwo we mszach jest również nakazane w każdą niedzielę, co podkreśla znaczenie regularnej duchowej praktyki.
Według Katechizmu Kościoła katolickiego, dogmaty są prawdami przyjętymi przez Kościół i podanymi wiernym do wierzenia, często jako wynik wyjaśniania sporów czy odrzucenia herezji.
Czytaj także: Bp Ważny o kryzysie dialogu i słuchania w Kościele