Totmes II, władca z XVIII dynastii, rządził starożytnym Egiptem w pierwszej połowie XV wieku p.n.e. Zgodnie z tradycją faraonów, poślubił swoją przyrodnią siostrę Hatszepsut, która po jego śmierci objęła tron. Odkrycia dokonano dzięki współpracy brytyjskich i egipskich badaczy.
Chociaż grobowiec został opróżniony jeszcze w starożytności, co oznacza, że nie znaleziono w nim bogactw porównywalnych do tych z grobowca Tutanchamona, to nadal jest to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat. Wejście do grobowca odkryto w 2022 roku, a początkowo sądzono, że spoczywa tam jedna z królewskich żon.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkie odkrycie w Egipcie
Totmes II, władca XVIII dynastii, był mężem Hatszepsut, która po jego śmierci objęła tron Egiptu. Ostatnie odkrycie fragmentów alabastrowych dzbanów i naczyń z imieniem Hatszepsut potwierdza, że to właśnie ona, a nie syn Totmesa II, zadbała o pochówek swojego męża.
Grobowiec faraona Totmesa II, uznany za miejsce jego spoczynku po odkryciu fragmentów dzbanów z inskrypcjami opisującymi go jako "zmarłego władcę", jest w złym stanie. Jak twierdzą badacze, wkrótce po pochówku został zalany wodą, co mogło spowodować przeniesienie zawartości grobowca.
Pomimo uszkodzeń, archeologom udało się odzyskać fragmenty tynków oraz malowanych inskrypcji. Mumia Totmesa II, odkryta wcześniej w XIX wieku w Dejr el-Bahri, nadaje tym nowym odkryciom jeszcze większe znaczenie.