Inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę trwa już przeszło 230 dni. Zapowiadana przez Władimira Putina "kilkudniowa operacja" nie jest dla Kremla udana. Wydłużyła się już o kilkadziesiąt razy. Analitycy z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (Institute for the Study of War) przedstawili wyniki analizy dotyczącej zmian sytuacji społecznej w Rosji po ogłoszeniu mobilizacji.
Przedstawiciele ISW doszli do następujących wniosków. Według ekspertów, zarządzenie przez Władimira Putina częściowej mobilizacji wojskowej wywołało w Rosji podziały społeczne. Te mają wynikać z jej nierównomiernej realizacji, a same podziały popychają rosyjską przestrzeń informacyjną do dalszej marginalizacji mniejszości etnicznych.
Nie wiadomo, jak długo potrwa jeszcze częściowa mobilizacja na terenie Rosji. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej potwierdziło jednak, że w rejonie Moskwy zakończyła się ona w poniedziałek 17 października.
Rosyjska ludność cywilna nadal wyraża niezadowolenie z mobilizacji. Wiele osób zostało oderwanych od swoich codziennych obowiązków, aby wziąć udział w wojnie Władimira Putina.
Rosjanie uciekają z kraju przed mobilizacją
Tysiące Rosjan nie miało zamiaru walczyć na terenie Ukrainy. Wielu mężczyzn za wszelką cenę unikało stawienia się w wojsku. Niejednokrotnie dochodziło jednak do sytuacji, w których powołani byli stawiani w sytuacji bez wyjścia. Podstępem zapraszano ich w godzinach pracy na badania czy zabierano ich siłą z domu.
Jak podaje ISW, przymusowa mobilizacja została negatywnie oceniona przez wielu Rosjan. Perspektywa bycia "mięsem armatnim" i ryzykowania własnego życia w imię przekonań dyktatora nie jest zachęcająca. Tysiące przerażonych osób podjęło decyzję o wyjeździe z kraju. We wrześniu codziennie tysiące rosyjskich obywateli przekraczało rosyjsko-fińską granicę. Ruch na przejściu granicznym był tak duży, że fińskie władze wprowadziły ograniczenia. Rosjanie udawali się również m.in. do Gruzji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.