Sekretarz generalny i rzecznik hiszpańskiej Konferencji Biskupów (CEE) Luis Arguello poradził Hiszpanom, aby w testamentach zaznaczali, że nie chcą być poddani eutanazji. Nazwał ją zabójstwem i zapowiedział, że Kościół będzie zachęcał zarówno chorych, jak i personel medyczny do korzystania z "klauzuli sumienia".
Będziemy zachęcać w działalności duszpasterskiej, aby w testamentach wyraźnie zapisywano odrzucenie praktykowania eutanazji i opowiadano się za opieką paliatywną, ale także, aby powstrzymywano się od "okrucieństwa terapeutycznego", czyli od zmuszania umierającego do uporczywej terapii - powiedział Arguello, cytowany przez "El Mundo".
Czytaj także:Holandia. Zmiana prawa dotyczącego eutanazji
Biskup stwierdził, że ustawa, która ma zalegalizować eutanazję, stanowi "pogwałcenie fundamentalnych zasad cywilizacji zachodniej". Powiedział, że w społeczeństwie coraz bardziej rozwija się błędne przekonanie, ze eutanazja jest aktem współczucia, na co mają wpływ kino i telewizja oraz kryzys duchowy społeczeństw zachodnich.
Jesteśmy za dobrą śmiercią, ale uważamy, że dobra śmierć nigdy nie jest zadawana, bo to jest zabójstwo - dodał.
Hiszpania. Od kiedy eutanazja będzie legalna?
Ustawa dopuszczająca eutanazję i wspomagane samobójstwo została skierowana do Senatu 17 grudnia. Dotyczy ona osób cierpiących na "poważne, nieuleczalne choroby, które powodują nieznośne cierpienie". Jeżeli senat nie wprowadzi żadnych poprawek, ustawa wejdzie w życie w pierwszych miesiącach przyszłego roku.
Zobacz także: Andrzej Duda o aborcji. Zdecydowana reakcja Szymona Hołowni