W 1992 roku zalano wioskę Aceredo w północno-zachodniej Hiszpanii. Zdecydowano się na taki ruch po to, by stworzyć zbiornik Alto Lindoso.
Susza sprawiła natomiast, że już w listopadzie 2021 roku krajobraz Aceredo radykalnie się zmienił. Turyści mogą ujrzeć częściowo zawalone dachy, drewniane elementy, które niegdyś składały się na drzwi oraz belki, a nawet fontannę z wodą pitną.
Wydaje mi się, że będziemy obserwować takie zjawiska spowodowane suszą przez lata ze względu na zmiany klimatu - powiedział 65-letni Hiszpan Maximino Pérez Romero, cytowany przez "The Guardian".
Na terenie "wioski duchów" można dostrzec wiele ciekawych rzeczy. Spod wody wyłoniły się m.in. stosy skrzynek z pustymi butelkami po piwie. Jest też mocno zniszczony stary pojazd.
Czytaj także: Wpadka na igrzyskach olimpijskich. Telewizja przeprasza
Susza postępuje. Jest zdecydowana reakcja
W styczniu i lutym 2022 roku skutki suszy są w tym miejscu jeszcze bardziej widoczne. María del Carmen Yanez, burmistrz rady Lobios, której częścią jest wioska Aceredo, uważa, że postępująca susza to efekt "dość agresywnej eksploatacji" tego miejsca przez portugalskie przedsiębiorstwo energetyczne EDP zarządzające zbiornikiem.
Na to, co dzieje się w obrębie zbiornika Alto Lindoso, zdecydowanie zareagował portugalski rząd. 1 lutego 2022 roku zarządził niemal całkowite wstrzymanie zużycia wody do produkcji energii elektrycznej i nawadniania sześciu zaporom, w tym Alto Lindoso. Wszystko z powodu pogłębiającej się suszy.
Czytaj także: Promocje Lidla wgniatają w fotel. Oto największe hity