Jedną z największych zalet jesieni dla wielu Polaków jest możliwość zbioru grzybów. Ich występowanie jest jednak bardzo zależne od panujących warunków pogodowych. Najpopularniejsze gatunki pojawiają się tylko w określonym okresie, kiedy temperatura i wilgotność powietrza są idealne do ich rozwoju. Lasy Państwowe przypomniały, że są w polskich lasach odmiany, które zbierać można nawet przy panujących aktualnie niskich temperaturach.
Grzybiarze nadal mogą wybierać się do lasu na grzybobranie. Lasy państwowe przypomniały o kilku odmianach, których zbiory są możliwe nawet późną jesienią. Wśród nich jest m.in. boczniaki, czyli duże, jadalne grzyby w kształcie muszli ostryg. Zazwyczaj przyrządza się je w formie kotleta obtoczonego w bułce tartej z jajkiem.
Nieco mniej popularna jest występująca w Polsce płomiennica zimowa. Rośnie od października do grudnia, a podczas łagodnej zimy nawet do marca. Grzyb ten jest jadalny i nadaje się zarówno do zup, jak i marynowania.
Czytaj także: Trzeźwe święta na Wyspach. Wszystko przez brak kierowców
Uszak bzowy to gatunek niezwykle pospolity. Występuje na wszystkich kontynentach świata z wyjątkiem Antarktydy. Grzyb ten również jest jadalny, jednak mało popularny w europejskiej kuchni ze względu na prawie całkowity brak smaku. Wysoko ceni się go w Chinach i Japonii.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.