Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Malwina Witkowska
Malwina Witkowska | 

Trąba powietrzna w Małopolsce. Nagrali, co się działo w jej pobliżu

1

Burze i nawałnice przetaczają się przez Polskę. W województwie małopolskim pojawiła się trąba powietrzna. W tym rejonie kraju obecnie występują najbardziej intensywne opady. Miejscami wiatr może osiągać prędkość do 120 km/h. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia, tym razem już trzeciego stopnia.

Trąba powietrzna w Małopolsce. Nagrali, co się działo w jej pobliżu
W powiecie suskim pojawiła się trąba powietrzna. Wszystko nagrali (@SkywarnPoland, Twitter, Natalia Turek)

Groźne sceny rozgrywały się województwie małopolskim, które zostało dotknięte przez ekstremalne warunki pogodowe. IMGW podniósł stopień ostrzeżeń dla części południowej Polski do trzeciego, czyli najwyższego.

Dramatyczne zdarzenia związane z intensywnymi burzami i nawałnicami szybko rozeszły się za pośrednictwem mediów społecznościowych, gdzie opublikowano liczne nagrania dokumentujące skutki żywiołu. Dodatkowo, przez powiat suski przeszła trąba powietrzna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Uciekali w popłochu z plaży. "Ludzie, co się dzieje w tym kraju?"

Trąba powietrzna w powiecie suskim

Jak informują Polscy Łowcy Burz, w rejonie Jordanowa niedawno zaobserwowano trąbę powietrzną. Kilka godzin wcześniej, w Beskidzie Wyspowym, nawalne opady deszczu spowodowały lokalne zalania.

W internecie pojawiły się nagrania z przejścia trąby powietrznej w miejscowości Naprawa, położonej w powiecie suskim. Widać na nich, jak potężny wiatr wygina drzewa, które uginają się pod jego naporem. Na jednym z tarasów domów wiatr przewraca meble.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Trąba powietrzna w rejonie Małopolski nie jest zaskoczeniem, ponieważ to właśnie tam dzisiaj burze są najbardziej intensywne. Podobne zjawiska zaobserwowano także w województwie warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Na wschodzie Polski, szczególnie w rejonie Białegostoku, sytuacja staje się niebezpieczna.

Jednakże ekstremalne zjawiska występują w Małopolsce, gdzie formują się superkomórki burzowe. Możliwe są tam intensywne opady gradu i ulewny deszcz, które mogą prowadzić do lokalnych podtopień.

Miejscami spodziewane są opady deszczu dochodzące do 60 mm, potężne wichury osiągające prędkość nawet do 120 km/h oraz gradu o średnicy dochodzącej do 3-5 cm.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić