Trąba powietrzna w Kaniowie
Zniszczone domy, zerwane dachy - to efekt trąby powietrznej, jaka przeszła przez Kaniów w powiecie bielskim na Śląsku. Dramat mieszkańców rozegrał się w dosłownie kilkanaście sekund. Czy takie zdarzenia mogą się powtórzyć?
Trąby powietrzne w Polsce. Gdzie najczęściej występują?
Trąby powietrzne coraz częściej pojawiają się w Polsce. Najbardziej narażona jest południowa część kraju. Mateusz Barczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który był gościem programu "Koronawirus. Raport Faktu", powiedział, że dużo tornad, tych najbardziej gwałtownych, można zaobserwować w rejonie Polski południowej. Chodzi zwłaszcza o Śląsk, Opolszczyznę i zachodnią Małopolskę. Jak dodał ekspert, ten obszar jest najbardziej narażony, ale zdarzają się też tornada nieco na północ od tych terenów, a także na wybrzeżu.
Czy trąby powietrzne i tornada będą coraz częstsze w Polsce?
Mateusz Barczyk z IMGW zauważył, że gwałtowne zjawiska atmosferyczne, takie jak trąby powietrzne, mogą się zdarzać w naszym kraju coraz częściej. "Wydaje się, że może wzrastać częstotliwość tych gwałtowniejszych zjawisk - ocenił ekspert w rozmowie z fakt.pl.
Według szacunków w Polsce rocznie dochodzi do kilkunastu trąb powietrznych. Jak wynika z Europejskiej Bazy Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych (ESWD), w ciągu 20 lat w Polsce odnotowano 354 trąby powietrzne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.