Nowe badanie opinii publicznej ujawniło pogłębiającą się przepaść między ukraińskimi nadziejami na zwycięstwo nad Rosją na polu bitwy a rezygnacją Europy, w której dominuje przekonanie, że trwająca wojna może zakończy się jedynie wynegocjowanym porozumieniem.
Sondaż "Znaczenie suwerenności: ukraińskie i europejskie poglądy na wojnę Rosji z Ukrainą" przeprowadzony przez Europejską Radę Stosunków Zagranicznych (ECFR) wykazał, że choć poparcie dla Ukrainy i chęć dostarczenia Kijowowi broni pozostają w dalszym ciągu na wysokim poziomie, to różnice poglądów co do sposobu zakończenia konfliktu mogą mieć poważne skutki polityczne w nadchodzących miesiącach i latach.
"Wyniki są na pozór uspokajające" – czytamy w opisie badania. Jasno z niego wynika, że "poparcie dla wojny w badanych krajach europejskich utrzymuje się na stałym poziomie, a morale na Ukrainie jest wysokie". Rośnie za to przepaść między tym, jak Ukraina i Europa widzi potencjalne zakończenie wojny.
Krótko mówiąc, Ukraińcy chcą broni, aby wygrać, podczas gdy większość Europejczyków wysyła broń, mając nadzieję, że pomoże to w osiągnięciu akceptowalnego ostatecznego porozumienia — wskazuje "The Kyiv Independent".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mimo że Rosja osiągnęła jedynie niewielkie, znaczące zyski we wschodniej Ukrainie, a Ukraińcom udało się udaremnić ofensywę Kremla w obwodzie charkowskim, jakiekolwiek wynegocjowane porozumienie jest wciąż jeszcze odległe.
Tak Europa widzi szanse Ukrainy na wygraną
W badaniu wzięli udział obywatele Bułgarii, Czech, Estonii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Grecji, Włoch, Polski, Portugalii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Ukrainy. W całej Europie społeczeństwo jest sceptyczne co do zdolności Ukrainy do wygrania wojny, a we wszystkich ankietowanych krajach - z wyjątkiem Estonii - większość uważa, że zakończy się ona jedynie wynegocjowanym porozumieniem. Wśród Ukraińców dominuje przekonanie, że wygrają konflikt z Rosją. Zaledwie 1 proc. ankietowanych w Ukrainie twierdzi, że trwająca wojna zakończy się wygraną Kremla.
Nawet na pytanie o scenariusz, w którym dojdzie do gwałtownego wzrostu dostaw broni na Ukrainę, w 11 z 15 objętych badaniem krajów nadal postrzega się porozumienie jako najbardziej prawdopodobny wynik. Mimo to w całej Europie istnieje silne poparcie dla zwiększenia zachodnich dostaw broni do Kijowa, szczególnie w Szwecji, Polsce, Wielkiej Brytanii, Holandii i Portugalii. Jednocześnie w Bułgarii, Grecji i Włoszech większość respondentów uważa, że to "zły pomysł".
Choć poparcie dla dostarczenia broni na Ukrainę jest wśród Europejczyków duże, to są nadal przeciwni wysłaniu tam zachodnich wojsk. Takie podejście dominuje nawet w krajach, które najbardziej wspierają Ukrainę.
Nasze nowe badanie sugeruje, że jednym z kluczowych wyzwań dla zachodnich przywódców będzie pogodzenie sprzecznych stanowisk Europejczyków i Ukraińców w sprawie zakończenia wojny – powiedział współautor i założyciel i dyrektor ECFR Mark Leonard.