Zwyczaj zapinania kłódek na mostach jest romantyczną tradycją, który pierwotnie pojawił się na Moście Miłości w serbskim uzdrowisku Vrnjačka Banja podczas I wojny światowej, a został spopularyzowany na rzymskim Moście Mulwijskim w okolicach milenium, szybko rozprzestrzenił się na inne kraje.
Kłódki zawieszają na mostach pary, które chcą upamiętnić swój związek. Pisanie na metalowych zapięciach imion lub innych symboli stało się popularnym sposobem wyrażenia miłości i przypieczętowania uczucia. Po zamocowaniu kłódki para często wyrzucała klucz do rzeki lub innego akwenu, co ma symbolizować nierozerwalność związku.
Jednakże, mimo romantycznego charakteru tej tradycji, wielu ludzi zaczęło wyrażać obawy związane z jej wpływem na środowisko. Ponieważ coraz więcej kłódek było zamocowywanych na mostach, a niektóre z nich były dość ciężkie, powstawały problemy związane z obciążeniem konstrukcji mostów. Dodatkowo, kłódki mogły być też postrzegane jako forma zanieczyszczenia estetycznego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z tego powodu niektóre miasta podjęły działania mające na celu regulację lub nawet zakazanie tej praktyki. Zamiast tego, niektóre z tych miejsc zainstalowały specjalne struktury, na których można zamocować kłódki, pozostawiając mosty wolne od dodatkowych obciążeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz również: Wyznanie seryjnej kochanki zamężnych kobiet. "Nie mogę przestać"
Mimo tych kontrowersji, zwyczaj zakochanych zapinania kłódek nadal jest popularny w wielu miejscach na świecie, również w Polsce, a dla wielu par stanowi romantyczny gest i symboliczne przypieczętowanie ich miłości.
1 marca na niezwykle popularnej wśród zakochanych Kładce Ojca Bernatka rozpoczął się remont balustrady. W konsekwencji wiele kłódek zostało przepiłowanych, jednak część z nich trafiła do Muzeum Krakowa.
Teraz przedstawiciele krakowskiej instytucji kultury proszą internautów o pomoc. W Muzeum Pogórza ma powstać wystawa poświęcona zakochanym, których kłódki zostały zachowane. Poszukiwani są ich właściciele.
Szukamy tych osób, których serca zostały połączone przez te kłódki, którzy obiecali sobie nawzajem wieczną miłość. Jeśli to Ty jesteś właścicielem jednej z nich, daj nam znać! (...) Szukamy tych osób, których serca zostały połączone przez te kłódki, którzy obiecali sobie nawzajem wieczną miłość. Jeśli to Ty jesteś właścicielem jednej z nich, daj nam znać! - czytamy w oświadczeniu Muzeum Krakowa
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.