- Udzieliliśmy wsparcia psychologicznego rodzinom i kolegom zmarłych żołnierzy z jednostki. Organizujemy ostatnie pożegnanie dla naszych kolegów. Z rodzinami staramy się być codziennie - mówi o2 kapitan Jacek Piotrowski, rzecznik 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.
Rodziny poległych żołnierzy mogą liczyć na szereg świadczeń. Wszystko reguluje ustawa. W obecnym akcie prawnym za członka rodziny uznaje się małżonka, dzieci i rodziców żołnierzy.
W razie śmierci żołnierza w czynnej służbie wojskowej rodzinie przysługuje odprawa w wysokości jego trzymiesięcznego uposażenia, a jeżeli śmierć żołnierza pozostaje w związku ze służbą wojskową - w wysokości sześciomiesięcznego uposażenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pieniądze przysługują w wysokości 100 procent przeciętnego uposażenia żołnierza małżonkowi lub sierocie zupełnej, a każdemu dziecku i rodzicowi w wysokości 50 procent uposażenia. Warto nadmienić, że żołnierz szeregowy może liczyć na 6770 złotych brutto, czyli około 4945 złotych "na rękę".
Renta rodzinna i pomoc w wielu aspektach dla rodzin zmarłych żołnierzy
Kolejnym elementem jest wypłata renty. Podstawę jej wymiaru stanowi kwota 3485,25 zł. Wysokość wojskowych rent rodzinnych uzależniona jest od wysokości pobieranego przez żołnierza uposażenia i liczby osób uprawnionych do pobierania świadczenia. Może wynieść nawet do 85 procent.
Kiedy rodzic zmarłego wojskowego wypracował emeryturę, otrzyma emeryturę i świadczenie. Natomiast gdy ma rentę rodzinną będzie mógł wybrać świadczenie dla siebie korzystniejsze.
Dziecku przysługują świadczenia do 18 roku życia lub do 25 jeśli się uczy. Pieniądze dostanie też dziecko do 18 roku życia niezdolne do samodzielnej egzystencji. Rodzicom zmarłego przysługują świadczenia po przejściu na emeryturę.
Czytaj więcej: Marta Surnik w żałobie. Gwiazda "PnŚ" doświadczyła tragedii
Wojsko ponadto zapewnia rodzinom zmarłych żołnierzy odprawę mieszkaniową, pomoc przy aktywizacji zawodowej. Ponadto są to świadczenia lecznicze i położnicze, czy pobyt w domu rencistów. Osobom pobierającym rentę rodzinną przysługuje pierwszeństwo w umieszczaniu dzieci w żłobkach, domach dziecka oraz przedszkolach.
Tragedia na poligonie w Drawsku Pomorskim
Do tragicznego wypadku doszło w ubiegłym tygodniu w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. Jak ustaliliśmy, obaj żołnierze zostali potrąceni i najechani przez gąsienicowy pojazd BWP-1 (bojowy wóz piechoty) ważący ponad 12 ton.
Obaj żołnierze pochodzili z Lubelszczyzny. Służyli w Batalionie Zmechanizowanym w Białej Podlaskiej. Według wstępnych ustaleń kierujący bojowym wozem piechoty, wykonując manewr pojazdem, najechał na dwóch żołnierzy. W wyniku zdarzenia jeden z pokrzywdzonych żołnierzy zginął. Drugi ranny został przetransportowany śmigłowcem do szpitala, gdzie wkrótce zmarł.
O szczegóły wsparcia planowanego dla rodzin dwóch zmarłych żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej - 20-letniego Roberta i 28-letniego Mateusza - zapytaliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej. Na razie nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi z MON.
Mateusz Kaluga, dziennikarz o2
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.