Bogdan Kicka| 

Tragiczna śmierć na Jeziorze Mikołajskim. Porażające liczby

3

Pod koniec lipca Polską wstrząsnęły tragiczne wieści z Mazur. Na Jeziorze Mikołajskim doszło do dramatu, który zakończył się śmiercią rodziców próbujących ratować 4-letnią córkę. Sprawę skomentował dla "Faktu" kpt. Wojciech Drewniak z Pomocy Wodnej w Mikołajkach.

Tragiczna śmierć na Jeziorze Mikołajskim. Porażające liczby
Tragiczna śmierć na Jeziorze Mikołajskim. (Facebook, Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie)

To miał być piękny dzień nad Jeziorem Mikołajskim. 30 lipca 2024 roku para wynajęła łódkę, którą pływała razem z 4-letnią córeczką. W pewnym momencie dziewczynka wypadła za burtę. Rodzice natychmiast rzucili się jej na ratunek. 4-latka przeżyła, ponieważ, w przeciwieństwie do rodziców, miała na sobie kapok ratunkowy.

Mama i tata zostali wyłowieni z jeziora następnego dnia. Ich życia nie udało się uratować. Czy tragedii można było uniknąć?

Człowiek musi pamiętać, że nie jest rybą, a w wodzie czai się śmierć (...) Motorowodniacy i żeglarze mają dobre przygotowanie teoretyczne i gdyby tę wiedzę na wodzie wykorzystywali, nie byłoby wielu tragedii. Niestety, przepisy sobie, a życie sobie — mówi w rozmowie z "Faktem" kpt. Wojciech Drewniak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Natychmiast zaczął tonąć. Żaden z dorosłych tego nie zauważył

Przerażające statystyki

Tylko w ostatnim tygodniu na Mazurach utonęło pięć osób, z których żadna nie miała na sobie kamizelki ratunkowej. W obecnym sezonie liczba utonięć na tych wodach już jest znacznie wyższa niż w latach poprzednich. Różnica jest diametralna. Od maja w wodach Warmii i Mazur utonęły 32 osoby, a od początku wakacji 24 osoby. Dla porównania, w całym ubiegłym sezonie wodnym życie straciło 19 osób.

"Nie można wstydzić się kapoku"

Kapitan Drewniak podkreśla kluczową rolę kamizelek ratunkowych w zapewnieniu bezpieczeństwa na wodzie. Pamiętajmy, że ta utrzymuje nas na powierzchni nawet w przypadku urazu głowy czy zawału serca.

Nie można wstydzić się kapoku, niejednokrotnie może on nam uratować życie, podczas wypadnięcia z łodzi. Można uderzyć się w głowę, czy dostać zawału serca i wtedy kapok utrzyma nas na powierzchni – mówi "Faktowi" kpt. Drewniak.

Uprawnienia zostały uproszczone

Liberalizacja przepisów dotyczących pływania małymi jednostkami wodnymi przyczyniła się do zwiększenia popularności tego rodzaju aktywności. Nie są już wymagane skomplikowane egzaminy i licencje. W wielu przypadkach wystarczy jedynie podstawowe szkolenie, aby móc legalnie korzystać z takich jednostek.

Można nie posiadać patentu żeglarskiego, ale trzeba znać przepisy i że pierwszeństwo na torze wodnym ma płynący z prawej strony. Tak jak rowerzysta. On też może nie posiadać karty rowerowej, natomiast musi znać przepisy ruchu drogowego – wyjaśnia w rozmowie z "Faktem" kpt. Wojciech Drewniak.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić